روسیه، همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند

روسیه، همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند

بزرگترین تامین کننده نفت هند

روسیه برای پنجمین ماه متوالی بزرگترین تامین کننده نفت هند باقی می ماند. تازه ترین داده ها نشان می دهد، هند به خرید عمده نفت روسیه ادامه می دهد. مسکو در حال حاضر حدود 35 درصد از کل واردات نفت هند را تامین می کند، در حالی که قبل از جنگ اوکراین این مقدار کمتر از یک درصد بود.

بر اساس داده های ورتکسا، واردات هند از روسیه در ماه فوریه حدود 1.62 میلیون بشکه در روز بود که تقریباً مشابه با واردات هند از عراق (940000 بشکه در روز) و عربستان سعودی (648000 بشکه در روز) است.

امارات متحده عربی (ابوظبی) با حدود 404000 بشکه در روز، چهارمین تامین کننده بزرگ هند محسوب می شود. همه این ارقام با نرخ واردات 248000 بشکه ای ایالات متحده آمریکا در تضاد است.

علت اصلی افزایش صادرات نفت خام روسیه به هند این واقعیت است که مسکو تخفیف های بسیار زیادی برای نفت خام خود در نظر گرفته است. شرکت مشاوره بین‌ المللی نفت کپلر نیز در درازمدت به هند به عنوان خریدار نفت روسیه نگاه می کند.

تحلیلگران کپلر بر این باورند که مسکو حتی پس از پایان جنگ اوکراین، نفت خود را با قیمت پایینی به هند عرضه خواهد کرد. برای مسکو، مزیت عمده این کار واضح است؛ هند نه تنها به عنوان یک بازار هیدروکربنی بزرگ در آینده دیده می شود، بلکه منافع ژئوپلیتیکی بزرگی را نیز برآورده می کند. تا زمانی که قیمت‌ های پایین نفت خام هند را در دام مسکو نگه می ‌دارد، غرب نمی‌ تواند تحریم‌ های جهانی خود را علیه پوتین افزایش دهد.

مسکو همچنین می‌ خواهد در روابط بلند مدت با هند سرمایه‌ گذاری کند زیرا هند را شریکی بالقوه در صادرات انرژی، فناوری و تسلیحات می‌ داند. روسیه همچنین به دنبال تهدید تولیدکنندگان خلیج فارس مانند عربستان سعودی، امارات و حتی قطر است که از تحولات سهم بازار روسیه در بازارهای انرژی آسیا بسیار خوشحال خواهند شد. مسکو می‌ خواهد با هند اولین گام را به سوی موفقیت بردارد.

در حالی که چین بزرگترین واردکننده نفت خام روسیه است، مسکو علاقه زیادی به گسترش روابط خود با هند دارد. بازار پایین دستی دهلی که نقش پررنگی برای صادرات روسیه دارد، نیز پس از اعمال محدودیت‌ های قیمتی و دیگر تحریم‌ ها توسط کشورهای گروه 7 در تلاش است تا درآمدهای خود از فروش انرژی را به حداقل برساند.

تحلیلگران بازار نفت انتظار دارند که تخفیف های نفت خام روسیه تا مدتی دیگر ادامه یابند. کپلر پیش بینی می کند هند علاوه بر خرید محصولات انرژی روسیه، به طور همزمان از تخفیف 10 تا 12 دلاری نسبت به قیمت معمولی قراردادهای آتی برنت دریافت می‌ کند. کپلر همچنین اشاره کرد که هند موقعیت جغرافیایی بهتری از چین دارد زیرا فاصله بین بندر نووروسیسک روسیه و بنادر نفتی هند کمتر از فاصله این بندر تا مراکز نفتی چین است.| اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *