تقاضای نفت هند علیرغم کاهش در ماه آوریل رکورد بالایی را ثبت کرد

Indias oil demand - بازار نفت و گاز پتروشیمی

جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد واردات نفت هند در ماه آوریل نسبت به ماه قبل اندکی کاهش یافت و مصرف پالایشگاه‌ها نیز در این مدت با افت روبرو شده ولی در ماه می سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان ، رکورد مصرف سوخت را ثبت کرده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی “ابتکار مشترک داده‌های سازمانی موسوم به (JODI)”، واردات نفت خام هند در ماه آوریل 55000 بشکه در روز نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

اما این گزارش نشان می دهد واردات نفت خام هند در فوریه و مارس بسیار بیشتر از ماه‌های مشابه سال ۲۰۲۲ و میانگین پنج ساله بین سال‌های 2018 و 2022 بوده است. مصرف پالایشگاه های هند در ماه آوریل 199000 بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت، اما برابر با میزان مصرف پالایشگاه ها در سال گذشته و بسیار بالاتر از میانگین پنج ساله بود.

داده های JODI نشان می دهد که تقاضای کل محصولات نفتی در آوریل 349000 بشکه در روز در مقایسه با مارس کاهش یافته است، اما با تقاضا در همان ماه سال 2022 برابر و بالاتر از میانگین پنج ساله بوده است. پس از یک ماه آوریل ضعیف، واردات نفت خام هند و تقاضای سوخت در ماه مه به بالاترین حد خود رسید.

واردات نفت هند از روسیه همچنان افزایش یافته است زیرا صادرات نفت خام ارزان تر روسیه خریداران بیشتری را در سومین واردکننده بزرگ نفت جهان پیدا کرده است. واردات نفت هند از روسیه تنها در ماه مه، به 1.96 میلیون بشکه در روز رسید کهبالاتر از مجموع واردات 1.74 میلیون بشکه در روز هند از چهار تامین کننده بزرگ بعدی – عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) و ایالات متحده بوده است.

نفت روسیه 42 درصد از کل واردات نفت خام هند را در مقایسه با حجم ناچیزی که هند قبل از حمله روسیه به اوکراین وارد کرده بود، تشکیل می داد. فروش سوخت در هند در ماه می نسبت به سال گذشته و از آوریل به بالاترین حد خود رسید که نشان می دهد تقاضای نفت در سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان در حال تقویت است و می تواند از انتظارات بالاتر باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *