افت شدید هزینه واردات نفت هند از روسیه | ادامه جهش چشمگیر تقاضای نفت هند

,
هزینه واردات نفت هند از روسیه

هزینه واردات نفت هند از روسیه 

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد واردات نفت خام هند از روسیه در ماه ژوئن، ارزان‌ترین واردات نفت خام دهلی نو از مسکو از زمان حمله روسیه به اوکراین بوده است، به طوری که در این مدت سومین واردکننده بزرگ نفت جهان در کنار چین به مشتری اصلی نفت روسیه تبدیل شد.

براساس داده‌های وزارت بازرگانی و صنعت هند که توسط بلومبرگ منتشر شده است، میانگین هزینه هر بشکه نفت خام روسیه که در ماه ژوئن در بنادر هند وارد شده است، 68.17 دلار بود. 

تحریم های غرب به کام دهلی نو

قیمت از سقف قیمتی 60 دلاری که توسط گروه 7 تعیین شده است بیشتر است، اما این سقف شامل حمل و نقل نمی شود. بیشتر خریدهای نفت خام روسیه توسط هند بر اساس تحویل شامل هزینه حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه ها انجام می شود. برای مقایسه بهتر، بر اساس داده های منتشر شده، هند به طور متوسط 70.17 دلار برای هر بشکه نفت خام روسیه در ماه مه و 100.48 دلار در هر بشکه در ژوئن 2022 پرداخت کرده است.

قیمت بین‌المللی نفت خام در ماه ژوئن در مقایسه با جولای و اوایل آگوست در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد اقتصاد جهانی و بهبود نابرابر چین پس از پایان محدودیت‌های کووید پایین‌تر بود. اما قیمت ها در هفته های اخیر افزایش یافته است زیرا امیدها به فرود نرم اقتصاد ایالات متحده افزایش یافته است. تحلیلگران و معامله گران انتظار دارند که کاهش عرضه توسط اوپک پلاس و کاهش یکجانبه تولید و صادرات عربستان سعودی و روسیه بازار را تا پایان امسال با کمبود شدید عرضه روبرو خواهد کرد.

بر اساس گزارش کپلر واردات نفت خام هند از روسیه در ماه ژوئیه کاهش یافت و ممکن است در ماه آگوست به کمترین میزان از ژانویه امسال کاهش یابد. ویکتور کاتونا، رئیس تجزیه و تحلیل نفت خام در کپلر، گفت: در ماه جولای، صادرات نفت خام روسیه به هند، سومین واردکننده بزرگ نفت جهان، به 2.09 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که از 2.11 میلیون بشکه در روز در ماه قبل کمتر بوده است.

ادامه جهش چشمگیر تقاضای نفت هند

مصرف نفت هند در سال مالی 2022/2023 منتهی به 31 مارس سالانه 10 درصد افزایش یافت و تقاضا در سال مالی جدید نیز رو به رشد بوده است. رامسوار تلی، وزیر نفت و گاز طبیعی هند، در پاسخ به سوالی در پارلمان نوشت: مصرف فرآورده های نفتی سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان با 10 درصد افزایش به حدود 223 میلیون تن در سال 2022/2023 رسیده است.

وزیر نفت هند افزود: رشد اقتصادی قوی، افزایش فروش خودرو و رشد صنعتی شدن و شهرنشینی منجر به افزایش تقاضا برای سوخت شده است. رشد تقاضای نفت در هند به دلیل افزایش 13 درصدی مصرف بنزین و افزایش 12 درصدی مصرف گازوئیل بوده است. تلی تاکید کرد: هند همچنین عوارض مالیات غیر مستقیم فدرال را برای تحریک مصرف و تقویت اقتصاد کاهش داده است.

هفته گذشته، وزیر نفت هند گفت که وابستگی دهلی نو به واردات نفت در سال های آینده افزایش خواهد یافت و از 78.6 درصد در سال مالی 2023 به بیش از 80 درصد در چهار سال آینده خواهد رسید.

تقاضای سوخت در هند در اوایل سال جاری شروع به افزایش سریع کرد و در ماه مارس نسبت به سال قبل 5 درصد افزایش یافت، زیرا سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان همچنان شاهد رشد مصرف بود.برآورد می‌شود که در فوریه، تقاضای سوخت هند به بالاترین سطح در حداقل 24 سال گذشته رسیده و پالایشگاه‌های هند در ماه فوریه نسبت به ژانویه، تولید نفت خام را 2 درصد افزایش دادند.

پس از پایان سال مالی 2022/2023، فروش سوخت در هند در ماه مه نسبت به سال گذشته و از آوریل به بالاترین حد خود رسید که نشان می‌دهد تقاضای نفت در سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان در حال تقویت است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *