رکورد واردات نفت هند از روسیه/ سهم اوپک در پایین ترین سطح در 22 سال گذشته

رکورد واردات نفت هند از روسیه/ سهم اوپک در پایین ترین سطح در 22 سال گذشته

واردات نفت هند از روسیه همچنان رو به افزایش است زیرا صادرات نفت خام ارزان روسیه خریداران بیشتری را در سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان پیدا کرده است.
هند با شکستن رکوردهای قبلی خود در واردات نفت خام روسیه، در ماه می 1.96 میلیون بشکه در روز نفت خام از روسیه وارد کرد که براساس داده‌های ردیابی محموله انرژی ورتکسا، بالاترین رقم در طول تاریخ است.

با این رقم، واردات نفت روسیه در هند به تنهایی 1.74 میلیون بشکه در روز از چهار تامین کننده بزرگ بعدی یعنی عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایالات متحده بیشتر بوده است.

نفت روسیه 42 درصد از کل واردات نفت خام هند را در مقایسه با حجم ناچیزی که هند قبل از حمله روسیه به اوکراین وارد می‌کرد، تشکیل می‌دهد. هند یک سال پس از آغاز جنگ در اوکراین، از یک خریدار حاشیه‌ای نفت خام روسیه به مهم‌ترین بازار نفت مسکو در کنار چین تبدیل شده است.

پالایشگاه‌های هندی که سقف قیمت گروه 7 را رعایت نمی‌کنند و به دنبال خریدهای ارزان قیمت و فرصت طلبانه هستند، بسیاری از محموله‌های اورال روسیه را که قبل از تحریم اتحادیه اروپا به شمال غربی اروپا صادر می‌شد را خریداری کرده‌اند.

واردات بی سابقه نفت خام ارزان قیمت روسیه به هند، سهم اوپک از عرضه را به قدری تضعیف کرده است که از کل واردات نفت هند به کمترین میزان در 22 سال گذشته رسیده است.
روسیه ماه‌ها است که بزرگترین تامین‌کننده نفت خام هند بوده و از عراق به‌عنوان بزرگترین تامین‌کننده نفت در سال مالی 2022/2023 نیز پیشی گرفته است. روسیه در سال 2022/2023 تقریباً یک چهارم واردات نفت خام هند را به خود اختصاص داد و هند که سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان است، واردات نفت روسی را از 1.6 میلیون بشکه در روز به 4.65 میلیون بشکه افزایش داده است.

در ماه‌های اخیر، تجارت نفت خام هند در خاورمیانه کاهش یافته است زیرا بشکه‌های نفتی ارزان‌تر روسیه راه خود را به پالایشگاه‌های هند باز کرده‌اند. شریکانت وایدیا، رئیس ایندین اویل، ماه گذشته گفت که ایندین اویل، بزرگترین پالایشگاه هندی ازنظر ظرفیت، به قراردادهای مدت‌دار خود با تولیدکنندگان خاورمیانه متعهد است اما خرید نقدی از خاورمیانه همزمان با رقابت فراورده‌های روسی کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *