تمایل هند به خرید نفت روسیه

تمایل هند به خرید نفت روسیه

علی رغم کاهش تخفیف ها: هند همچنان مایل به خرید نفت روسیه است

بررسی ها نشان می دهد واردکنندگان هندی شاهد کاهش تخفیف های قیمتی نفت خام روسیه هستند زیرا سقف قیمت و محدودیت های اعمال شده از سوی گروه 7 باعث افزایش هزینه های حمل و نقل شده ولی با این حال دهلی نو همچنان مایل به خرید نفت خام روسیه است.

این در شرایطی است که نوسانات قیمت نفت روسیه موجب عدم اطمینان در مورد حاشیه سود برای پالایشگاه های هندی شده است، آن هم در زمانی که در حال بررسی سرمایه گذاری بیشتر هستند تا به پالایشگاه های خود اجازه دهند نفت بیشتری از روسیه را فرآوری کنند.

یک مقام ارشد در یکی از پالایشگاه های دولتی هند گفت نفت خام اورال روسیه اخیراً به قیمت 5 تا 8 دلار در هر بشکه کمتر از نفت خام برنت دریای شمال به هند عرضه شده است.
اورال معمولاً بیش از نیمی از خریدهای اخیر هند از نفت روسیه را اختصاص داده است.

در ماه مارس، واردکنندگان دولتی از جمله ایندین اویل، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم می‌توانستند تخفیف‌های 10 تا 13 دلاری را برای هر بشکه نفت اورال نسبت به نفت برنت دریافت کنند.

این مقام مسئول گفت: کاهش اخیر تخفیف ها تصمیم گیری در مورد برنامه های هزینه ای پالایشگاه ها را به تاخیر انداخته است.
با این حال آمارهای کپلر نشان می دهد کاهش تخفیف‌ها باعث افت واردات هند از روسیه نشده است ، طبق داده‌های اعلام شده واردات نفت هند از روسیه به رکورد حدود 60 میلیون بشکه در آوریل یا 2 میلیون بشکه در روز رسید.

تا 8 می، بارگیری نفت خام روسیه به مقصد هند حدود 2.3 میلیون بشکه در روز یا تقریباً نیمی از کل واردات نفت خام هند بود. اورال حدود 60 درصد از واردات هند از روسیه را تشکیل می دهد و مازاد آن بیشتر شامل گریدهای سبک تر و شیرین تر است که از بنادر اقیانوس آرام روسیه حمل می شود. این مقام هندی گفت این تخفیف ها همچنان برای حفظ خرید نفت روسیه توسط هند کافی است، اما کاهش حاشیه سود موجب نگرانی پالایشگاه ها شده است.

پالایشگاه های دولتی هند برای فرآوری نفت خام متوسط و ترش خلیج فارس و نفت خام شیرین سبک خود هند در بمبئی طراحی شده اند. اما واردات از خاورمیانه کاهش یافته زیرا خرید گرید اورال متوسط روسیه طی یک سال گذشته افزایش داشته است.

یکی از مقامات شرکت دولتی بهارات پترولیوم گفت: تا زمانی که تخفیف ها ادامه داشته باشد، نفت اورال روسیه پایه اصلی واردات هند باقی خواهد ماند، بنابراین پالایشگاه ها به دنبال راه هایی هستند تا به کارخانه هایشان اجازه دهند بیشتر از این مقدار نفت روسیه را خریداری و پالایش کنند.

قبل از جنگ روسیه و اوکراین، هند به ندرت نفت اورال را به دلیل هزینه بالای حمل و نقل و سطوح نسبتاً بالای گوگرد، نیتروژن و آرسنیک وارد می کرد. اما تا آوریل سال جاری، روسیه 42 درصد از کل واردات نفت خام هند را به خود اختصاص داده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *