صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی جهان را افزایش داد

, ,
صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی جهان را افزایش داد

به گزارش بازار نفت و گاز، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۳ را به علت رشد چشمگیر و عجیب تقاضا در آمریکا و اروپا ، کاهش هزینه های انرژی و بازگشایی اقتصاد چین ، افزایش داده است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان امسال به ۲.۹ درصد خواهد رسید. گرچه این رقم کمتر از رشد ۳.۴ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ است ولی نسبت به پیش بینی ۲.۷ درصدی صندوق در ماه اکتبر افزایش نشان می دهد.

صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۴ نیز به ۳.۱ درصد افزایش خواهد یافت که این رقم یک دهم درصد کمتر از پیش بینی اکتبر است.

اقتصاددانان ارشد صندوق بین المللی پول بر این باورند که ریسک رکود اقتصادی کاهش یافته و بانک های مرکزی در کنترل و مهار تورم موفق عمل کرده اند ولی هنوز برای کنترل قیمت‌ها اقدامات بیشتری باید انجام شود و تشدید جنگ اوکراین و مقابله چین با کرونا می تواند فشار زیادی را بر رشد جهانی وارد کند.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۳ میلادی را ۱.۴ درصد پیش بینی کرده است این رقم در گزارش اکتبر یک درصد اعلام شده بود. رشد آمریکا سال گذشته نیز به ۲ درصد رسیده بود. افزایش فراتر از انتظار مصرف رشد سرمایه گذاری در سه ماه سوم ۲۰۲۲ عامل اصلی بهبود رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری میلادی خواهد بود.

صندوق بین المللی پول برای منطقه یورو نیز رشد هفت دهم درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده است. این رقم در گزارش اکتبر تنها نیم درصد اعلام شده بود. رشد منطقه یورو سال گذشته به ۳.۵ درصد رسیده است.

انگلیس تنها اقتصاد مهم توسعه یافته جهان است که صندوق بین المللی پول رکود و کاهش شش دهم درصدی تولید ناخالص داخلی را برای سال ۲۰۲۳ پیش بینی کرده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی چین برای سال ۲۰۲۳ را از ۴.۴ درصد در گزارش اکتبر به ۵.۲ درصد افزایش داده است. لغو سریع محدودیت های کرونایی تاثیر زیادی در افزایش پیش بینی صندوق درباره رشد چین داشته است. رشد اقتصادی چین سال گذشته به ۳ درصد رسید که برای نخستین بار در چهل سال گذشته کمتر از میانگین جهانی بود. پیش بینی می شود رشد چین در سال ۲۰۲۴ نیز به ۴.۵ درصد خواهد رسید.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *