عوامل محیطی تاثیرگذار بر تجارت بین الملل

, ,
تجارت بین الملل

تجارت بین الملل با تجارت محلی بسیار متفاوت است زمانی که از مرزها عبور می کنید، باید با انواع عوامل محیطی متغیر که بر عملکرد یک شرکت تأثیر گذار است دست و پنجه نرم کنید .

عوامل محیطی تاثیرگذار بر تجارت بین الملل

عوامل محیطی هم داخلی( در داخل شرکت )هستند و هم خارجی( در خارج از شرکت ) شرکت عوامل داخلی آنهایی هستند که میتوانید کنترل کنید و عوامل خارجی، از کنترل شما خارج اند

با خبر خوب شروع میکنیم در هر تجارتی که باشید – چه محلی و چه بین المللی – عوامل مشخصی در کنترل شما خواهند بود عوامل داخلی عبارت اند از:

  • دسترسی به سرمایه؛
  • منابع مالی؛
  • کارکنان؛
  • ظرفیتهای تولید و مواد خام.

وظیفه ی شما ایجاد هماهنگی بین این عوامل قابل کنترل است؛ به نحوی که بتوانید با عوامل غیر قابل کنترل کنار بیایید

اگر عوامل غیر قابل کنترل را شناسایی کنید و راهی برای کنار آمدن با آنها بیابید در ،رقابت پیشتاز خواهید بود در اینجا به بیان عوامل محیطی اصلی در تجارت بین الملل می پردازیم

شرایط اقتصادی و اقتصادی اجتماعی

شرایط اقتصادی و اقتصادی اجتماعی سایر کشورها – که شامل عواملی چون جمعیت سطح درآمد، رشد و رکود و مانند آن است – قطعاً از مواردی هستند که کنترلی آنها نخواهید داشت؛ با وجود این زمانی که تصمیم می گیرید به عرصه ی تجارت بین الملل وارد شوید باید این شرایط را به دقت بررسی کنید؛ چرا که ممکن است بر جذابیت بازار تأثیر بگذارند اگر می خواهید کالایی صادر کنید، بازار بالقوه ی آن کالا باید مشتری و پول ،کافی برای خرید محصولات شما داشته باشد اگر می خواهید کالا وارد کنید باید از هزینه ی نیروی کار در کشور صادر کننده نیز آگاه باشید

حتی پس از تصمیم گیری دربارهی تجارت در کشوری ،خاص نرخ تسعیر ارز آن کشور تورم و نرخ بهره که همگی پیوسته در حال تغییرند – نیز میتواند بر تجارت تأثیر بگذارد.

ملاحظات جغرافیایی و سایر عوامل فیزیکی

 تأثیر جغرافیا و منابع طبیعی یک عامل مهم و درخور توجه است. باید از موقعیت جغرافیایی مساحت ویژگیهای جغرافیایی (توپوگرافی و شرایط آب و هوایی کشور مقصد آگاه باشید ضمنا موقعیت جغرافیایی می تواند نشان دهنده ی روابط تجاری و نیز متحدان سیاسی یک کشور باشد.

شرایط سیاسی و قانونی

مهم ترین ملاحظات سیاسی در واردات و صادرات با ثبات حکومتها و همچنین طرز نگرش آنها به تجارت آزاد مرتبط است فضای سیاسی باز، به کسب و کارها اجازه ی رشد می دهد؛ حتی اگر کشوری از نظر منابع طبیعی فقیر باشد خلاف آن نیز صادق است یک کشور سرشار از منابع طبیعی می تواند به دلیل بی ثباتی یا سخت گیری حکومت فقیر باشد.

مقررات کشورها ممکن است با مقررات بازار داخلی کاملا متفاوت باشد هنگامی که فرصتهای تجاری را در نقاط مختلف دنیا ارزیابی میکنید ببینید آیا آن کشور بر اساس قانون اداره می شود یا خیر و کشورهایی را که از نظر سیاسی دچار دیکتاتوری هستند حذف کنید به قوانین کشورها و نحوه ی تفسیر و اجرای آنها توجه کنید اطلاعات بیشتر را در آدرس www.export.gov بیابید.

پیش از نهایی کردن هر موافقت نامه ای برای خرید یا ،فروش از تضمینها و خدماتی که در آن گنجانده شده است کاملاً مطلع شوید باید در خصوص نحوه ی برخورد با اجناس معیوب و فروخته نشده با شرکت طرف معامله تان توافق کنید تعیین کنید که علامت تجاری، حق انحصاری و حق اختراع در صورت نیار از طرف چه کسی و به نام چه کسی ثبت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:چگونگی مهار فوران نفت از چاه در حال حفاری

گرایشها و باورها

گرایشها و باورها شامل تمایل – چه مطلوب و چه نامطلوب – به کسی جایی یا چیزی است و بر اکثر جنبههای رفتاری انسان نفوذ دارند؛ چرا که به جامعه و افرادش نظم می.بخشند هرچه بهتر گرایشها و باورهای متفاوت را بشناسید بهتر میتوانید با مردم سایر کشورها کار کنید.

مثلاً آمریکاییها بر این باورند که وقت طلاست؛ ولی مردمان خاورمیانه آسیا و آمریکای لاتین اعتقاد دیگری دارند آنها ترجیح میدهند پیش از آنکه درباره ی تجارت مذاکره کنند شما را بشناسند عربها از ضرب الاجل خوششان نمی آید و وقتی با آن مواجه میشوند احساس میکنند تحت فشار قرار گرفته اند.

مذهب

مذهب یکی از عناصر مهم فرهنگ است. آگاهی از برخی عقاید اساسی مذاهب عمده ی دنیا به درک دلیل تفاوت گرایشها در کشورهای مختلف کمک می کند در مقام یک وارد کننده یا صادر کننده به خاطر داشته باشید که مذهب بر تمام جنبه های تجارت تأثیر می گذارد. اگر عقاید مذهبی یک فرهنگ را درک نکنید و با آن سازگار نشوید، شکست خواهید خورد؛ این حرف آخر است.

مثلاً، شرکتی به نام صلیب سفید آمریکایی انواع محصولات کمکهای اولیه را تولید و در ایالات متحده و سراسر جهان عرضه می.کرد از آنجا که آرم شرکت و بسته بندی کالاها علامت صلیب ،داشت آن شرکت نمی توانست محصولاتش را به کشورهای اسلامی بفروشد؛ زیرا صلیب نشانه ی مسیحیت است.

مذهب در تجارت بین الملل

فرهنگ مادی

فرهنگ مادی شامل فناوری چگونگی تولید (کالاها و اقتصاد چه کسی چه چیز را تولید میکند و (چرا می.شود فناوری و اقتصاد نه تنها بر تولید، بلکه بر بازاریابی، امور مالی و مدیریت هم تأثیر می.گذارند اگر میخواهید با سایر کشورها تجارت کنید و از روشهای تولید و محصولات جدید استفاده میکنید شاید لازم باشد باورها و شیوه ی زندگی مردم را تغییر دهید؛ اما ایجاد تغییر هیچ وقت آسان نیست.

زبان

زبان به احتمال زیاد واضح ترین وجه تمایز فرهنگی است که افراد تازه وارد در تجارت بین الملل با آن مواجه می.شوند بسیاری از تجار در سراسر دنیا به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی توانایی برقراری ارتباط به زبان بومی برای شما مزیت محسوب می شود و نشانه احترام شما به شراکای بالقوتان است.

برگرفته از کتاب واردات و صادرات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *