بررسی بازار نفت خام ایران و خاورمیانه | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار نفت خام ایران و خاورمیانه | هفته سوم آگوست 2023

افزایش قیمت رسمی فروش نفت خام در ایران

شرکت ملی نفت ایران قیمت‌های فروش ماه سپتامبر خود را ۳۰ تا ۷۰ سنت در هر بشکه افزایش داد. قیمت فروش نفت سبک ایران به آسیا تا ۳۰ سنت در هر بشکه افزایش یافت، که براساس ارزیابی پلتس در مجموع ۳.۴۵ دلار در هر بشکه، برتری قیمتی نسبت به ارزیابی‌های منطقه عمان و دبی دارد. قیمت نفت سنگین و نفت فروزان ایران نیز تا ۷۰ سنت در هر بشکه افزایش قیمت داشت.

بررسی بازار نفت خام ایران و خاورمیانه | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار نفت خام ایران و خاورمیانه | هفته سوم آگوست 2023

براین اساس در ماه آگوست برتری قیمتی نفت سنگین ایران ۱.۸۰ دلار در هر بشکه و برتری قیمت نفت فروزان ایران نیز ۱.۷۵ دلار در هر بشکه نسبت به ارزیابی های قیمتی منطقه بود. شرکت ملی نفت ایران قیمت نفت خام حوزه سروش را ۶۰ سنت در هر بشکه افزایش داد، ولی کماکان قیمت این نفت ۱.۸۰ دلار در هر بشکه ارزان تر از قیمت نفت خام دوبی و عمان است. قیمت نفت خام حوزه پارس نیز با ۶۰ سنت افزایش در هر بشکه کماکان ۱۰ سنت در هر بشکه برتری قیمتی نسبت به ارزیابی قیمتی نفت خام دبی و عمان دارد.

کاهش قیمت نفت ترش

در روز ۱۸ آگوست مجموعه نفت‌های خام ترش منطقه خاورمیانه اندکی کاهش قیمت داشتند. قیمت نفت خام دبی و عمان برای فروش در ماه اکتبر ۴ سنت کاهش نسبت به جلسه قبلی معاملات داشت، ولی کماکان با برتری قیمتی ۱.۹۴ دلاری نسبت به ارزیابی قیمتی نفت خام ترش پلتس برای این منطقه به فروش می رسد. شرکت قطر انرژی سه محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت خام الشاهین را برای حمل در روز های ۱تا ۲ اکتبر، ۱۴تا ۱۵ اکتبر و ۲۹ تا ۳۰ اکتبربه سه شرکت Vitol ،Shell ، Unipec با برتری قیمتی در حدود ۲ دلار در هر بشکه به فروش رساند.

خلاصه اخبار نفت و محصولات نفتی | ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۲

تعداد محموله های فروش آنی نفت خام الشاهین قطر برای ماه اکتبر کمتر از ۵ مورد بود که در ماه آرگوس از آیین حوزه به فروش رسید. شرکت قطر انرژی همچنین دو محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای از نفت خام Land خود را به شرکت Idemitso براساس ترم فوب دبی و همچنین به یک خریدار آسیایی با برتری قیمتی ۱.۲۰ تا ۱.۵۰ دلاری در هر تن نسبت به ارزیابی قیمت پلتس به فروش رسانده است.

کاهش قیمت نفت ترش

کاهش قیمت نفت ترش

افزایش ظرفیت و کیفیت در پاکستان 

ظرفیت پالایشی پاکستان ۴۵۰ هزار بشکه در روز است، که بالغ بر۲۰ میلیون تن در سال می شود. بر طبق اسناد و گزارشات دولتی ظرفیت واقعی و عملی پالایش در حال حاضر فقط در حدود ۱۰ میلیون تن در سال است. رسیدن ظرفیت پالایشی پاکستان به ۱۰ میلیون بشکه به دلیل کاهش تقاضا برای سوخت کوره می‌باشد. دولت پاکستان از سوخت کوره برای تولید برق استفاده می‌کند و تغییر در الگوی مصرف انرژی باعث کاهش تقاضا برای سوخت کوره شده است.

دولت پاکستان اخیراً برای پالایشگاه‌های این کشور امتیازاتی را قائل شده است، که در قبال واردات تجهیزات پیشرفته برای بالاتر بردن سطح کیفی بنزین و گازوئیل از اخذ هرگونه مالیات جلوگیری نماید، تا آنها بتوانند بنزین یورو ۵ تولید نمایند و میزان تولید خود را نیز تا ۹۹ درصد افزایش دهند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *