عراق بودجه 2023 را با نفت 70 دلاری بست

عراق بودجه 2023 را با نفت 70 دلاری بست

عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، روز دوشنبه بودجه سال 2023 را با برآورد هزینه‌های بی‌سابقه‌‌ای تا 153 میلیارد دلار (198.9 تریلیون دینار) و با نفت 70 دلاری بست.
درآمدهای نفتی که بیش از 90 درصد از کل درآمدهای عراق را تشکیل می‌دهد، مهمترین منبع درآمد این کشور است. بودجه جدید که امروز پس از ماه‌ها اختلاف با تاخیر در پارلمان تصویب شد، دارای مقررات جدیدی در خصوص تقسیم درآمد نفتی بین دولت فدرال بغداد و منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال است.

در این مقررات آمده است کردستان درآمد حاصل از صادرات نفت خود را به حساب بانکی تحت نظارت دولت مرکزی واریز خواهد کرد. دولت فدرال ارقام درآمد نفتی را از تخصیص بودجه ماهانه به کردستان کسر خواهد کرد.

رویترز به نقل از قانونگذاران عراقی، این بودجه را مبنی بر صادرات نفت 3.5 میلیون بشکه‌ای در روز از جمله 400 هزار بشکه‌ای کردستان دانست.
به گفته وزارت نفت عراق، صادرات نفت در ماه می به‌طور متوسط 3.3 میلیون بشکه در روز بود که درمقایسه با آوریل روند ثابتی داشت.

نفت عراق درحال حاضر تنها ازطریق پایانه‌های جنوب صادر می‌شود و صادرات 450,000 بشکه‌ای میادین شمالی و کردستان هنوز در سایه اختلاف نظر بر سر اینکه کدام منطقه مجاز به صادرات کردستان است، متوقف است.

صادرات کردستان که از 25 مارس متوقف شد، هنوز از سر گرفته نشده است. در پایان ماه می، گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه با تشدید اختلافات بین دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق ریسک از سرگیری جریان نفت از منطقه شمال عراق را افزایش داده است.

صندوق بین‌المللی پول در پایان ماه می اعلام کرد که رشد اقتصادی عراق در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات بازار ارز و کاهش تولید نفت، شتاب خود را از دست داده است. این صندوق همچنین تأثیر افزایش هزینه‌های دولت، تجدید ارزیابی نرخ ارز و کاهش تولید نفت را محرک‌هایی برای افزایش قیمت سرانه مالی نفت تا ۹۶ دلار در هر بشکه دانست”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *