درخواست عراق از ترکیه برای از سرگیری صادرات نفت

,
درخواست عراق از ترکیه برای از سرگیری صادرات نفت

دولت اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بغداد رسماً از ترکیه درخواست کرده است که ارسال نفت خام عراق از منطقه کردستان به بندر جیهان را ازسر بگیرد.

جریان نفت خط لوله کردستان به جیهان برای هفته‌ها متوقف شده بود. در این بیانیه آمده است “وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان و وزارت نفت عراق ظاهراً منتظر پاسخ ترکیه قبل از ازسرگیری صادرات نفت هستند”.

وزیر نفت عراق هفته گذشته از احتمال توافق بغداد و اربیل ظرف دو هفته آینده بر سر صادرات نفت خام از منطقه کردستان خبر داد. حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، با بیان اینکه به مرحله نهایی توافق با منطقه رسیدیم گفت “امیدواریم حداکثر تا دو هفته دیگر به توافق نهایی بر سر صادرات نفت خام برسیم”.

تنها مسئله مهم این بود که عراق چگونه به حساب بانکی که پول نفت اربیل در آن نگهداری می‌شود، رسیدگی می‌کند. صادرات نفت خام کردستان که حدود 400 تا 450 هزار بشکه از آن در روز ازطریق خط لوله عراق-ترکیه به جیهان و سپس با نفتکش به بازارهای بین‌المللی ارسال می‌شد، در اواخر مارس توسط دولت فدرال عراق متوقف شد.

چند روز پیش از آن، اتاق بازرگانی بین‌المللی به نفع عراق و علیه دولت ترکیه در اختلاف بر سر جریان نفت از کردستان رای داد. دولت عراق اعلام کرده بود ترکیه اجازه صادرات نفت کردستان ازطریق خط لوله عراق-ترکیه و جیهان را بدون تایید دولت فدرال عراق ندارد.

دادگاه در حکمی اعلام کرد ترکیه باید 1.5 میلیارد دلار غرامت به عراق برای آنچه که اکنون به نظر می‌رسد صادرات غیرقانونی نفت طی پنج سال بوده است، بپردازد. ترکیه نیز در واکنش به این رأی، خط لوله کرکوک-جیهان را مسدود و جریان نفت از اقلیم کردستان را متوقف کرد.

میادین نفتی کردستان نیز تعطیل شدند. رویترز به نقل از سه منبع آگاه گفت مذاکرات بین بغداد و اربیل بر سر این موضوع است که چه کسی کنترل بیشتری بر جریان نفت داشته باشد و آخرین مذاکرات درمورد درآمدهای صادراتی به حساب بانکی موجود در سیتی بانک (Citi) امارات متحده عربی واریز شده است. بغداد دسترسی ممیزی (فعالیت مستقل و سیستماتیک جهت بررسی عملکرد سیستم مدیریت و فرایندها) خواهد داشت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *