صادرات نفت کردستان عراق این هفته از سرگرفته می شود

صادرات نفت کردستان عراق این هفته از سرگرفته می شود

صادرات نفت کردستان عراق

محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق گفت: بغداد تا پایان هفته صادرات نفت خام از اقلیم کردستان را از سر می گیرد. این خبر در پی اظهارنظرهایی است که در اوایل هفته جاری توسط رئیس پارلمان عراق بیان شده بود.

رئیس پارلمان عراق پیش از این گفته بود که اربیل و بغداد بیشتر اختلافات خود را در مورد صادرات نفت از کردستان حل کرده اند و تنها چیزی که باقی مانده است، بررسی برخی جزئیات است.

السودانی تاکید کرد: امروز یا فردا امضای قرارداد با شرکت‌های نفتی و از سرگیری صادرات نهایی خواهد شد. وی افزود: از سرگیری صادرات می تواند قبل از پایان هفته آغاز شود.
صادرات نفت خام کردستان – حدود 400000 تا 450000 بشکه در روز که از طریق خط لوله عراق-ترکیه به جیهان و سپس با نفت کش ها به بازارهای بین المللی ارسال می شد – در اواخر مارس توسط دولت فدرال عراق متوقف شد.

چند روز پیش از آن، اتاق بازرگانی بین‌المللی به نفع عراق علیه ترکیه در اختلاف بر سر جریان نفت از کردستان رای داد. دولت بغداد استدلال کرد که ترکیه نباید اجازه صادرات نفت کردستان از طریق خط لوله عراق-ترکیه و جیهان را بدون تایید دولت فدرال عراق بدهد.

دادگاه حکم داده است که ترکیه باید 1.5 میلیارد دلار غرامت به عراق برای آنچه که اکنون به نظر می رسد صادرات غیرقانونی نفت طی پنج سال است، بپردازد.
در مقابل، ترکیه خط لوله کرکوک-جیهان را مسدود کرد و عملا صادرات نفت از کردستان را متوقف نموده است.

مذاکرات اضطراری و همچنین تعطیلی میدان های نفتی انجام شد زیرا کردستان فضای ذخیره سازی کافی برای حفظ تولید ندارد. قیمت نفت به دلیل کاهش تولید در شمال عراق به طور قابل توجهی افزایش یافت.

مذاکرات بین بغداد و اربیل بر این موضوع متمرکز است که چه کسی کنترل بیشتری بر جریان نفت داشته باشد و دو طرف مجبور به دادن امتیازاتی هستند تا صادرات از سر گرفته شود.
برای دولت مرکزی عراق، این یک برد به نظر می رسد، زیرا صادرات اکنون از طریق شرکت نفت دولتی عراق انجام می شود، نه از طریق مقامات کردستان

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *