ادامه توقف صادرات نفت کردستان عراق

ادامه توقف صادرات نفت کردستان عراق

صادرات نفت از شمال عراق به بندر جیهان ترکیه تقریباً سه هفته پس از آن که یک دادگاه داوری اعلام کرد آنکارا به دلیل صادرات غیرمجاز به بغداد غرامت بدهکار است، متوقف شده است.

حکم دادگاه داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی در 23 مارس، ترکیه را موظف به پرداخت خسارت 1.5 میلیارد دلاری به دلیل صادرات غیرمجاز توسط دولت اقلیم کردستان بین سال‌های 2014 تا 2018 به بغداد کرد.

ترکیه در واکنش به این اقدام، صادرات 450 هزار بشکه در روز اقلیم کردستان را متوقف کرد. به گفته منابع آگاه، این کشور می‌خواهد در مورد پرداخت مذاکره کند و پرونده داوری دوم را در مورد جریان‌های غیرمجاز از سال 2018 قبل از شروع مجدد آنها حل و فصل کند.

یک منبع آگاه با صادرات که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه به رویترز گفت که اپراتورهای خط لوله هنوز هیچ دستورالعملی برای شروع مجدد جریان دریافت نکرده اند.
دو منبع دیگر به رویترز گفتند که بغداد هنوز از ترکیه برای بازگشایی خط لوله درخواست نکرده است.

لاوک غفوری، رئیس امور رسانه های خارجی دولت اقلیم کردستان گفت: “هر چیزی در مورد نفت اکنون در دست بغداد و ترکیه است، هر دو طرف باید برای از سرگیری جریان ها به توافق برسند.”

یک منبع دیگر به رویترز گفت: ترکیه به دنبال مذاکره حضوری در رابطه با 1.5 میلیارد دلاری است که برای پرداخت غرامت به عراق دستور داده شده است.
دو مقام نفتی عراق به رویترز گفتند که شرکت بازاریاب دولتی عراق “سومو” در انتظار نهایی کردن برخی مسائل فنی ضروری برای از سرگیری جریانات با وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان است.

دولت فدرال عراق در بغداد و حکومت اقلیم کردستان در 4 آوریل توافقنامه موقتی را امضا کردند که امیدوار بود جریان را از سر بگیرد.
بر اساس محاسبات رویترز، با احتساب صادرات 375 هزار بشکه در روز، تخفیف تاریخی دولت اقلیم کردستان در برابر نفت خام برنت و 20 روز تعطیلی، درآمد از دست رفته از توقف برای اقلیم کردستان حدود 550 میلیون دلار است. عراق همچنین از دادگاه فدرال ایالات متحده درخواست کرده است تا حکم داوری را علیه ترکیه اجرا کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *