افزایش صادرات نفت عراق به آمریکا/ بغداد به تهران پشت می‌کند؟

,
افزایش صادرات نفت عراق به آمریکا

افزایش صادرات نفت عراق به آمریکا/ بغداد به تهران پشت می‌کند؟ براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا میزان صادرات نفت عراق به آمریکا در ماه گذشته حدود هشت میلیون بشکه بوده است. این در حالی است که داده‌های گمرک ایران از کاهش تبادلات تجاری میان ایران و عراق حکایت دارند. آیا این اتفاق به معنای غش بغداد به سمت آمریکا و پشت‌کردن به تهران است؟

به گزارش بازار نفت و گاز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که در ماه فوریه حدود هشت میلیون بشکه نفت از عراق وارد ایالات متحده شده است.

روزنامه دولتی «الصباح» عراق، درباره جزئیات صادرات نفت عراق نوشت: صادرات نفت عراق به آمریکا در فوریه نسبت به ژانویه افزایش داشته و تقریباً به هشت میلیون بشکه رسیده است.

آمریکا با مصرف 19 درصد از نفت جهان به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین کشورها در این زمینه شناخته می‌شود. عراق نیز چهارمین صادرکننده نفت به این کشور به حساب می‌آید. اما اخیرا با افزایش آمار صادرات نفت این کشور به ایالات متحده به نظر می‌رسد روابط اقتصادی دو کشور جان تازه‌ای گرفته است.

حلقه روابط تهران و بغداد تنگ‌تر شد؟

همزمان با بهبود روابط عراق و آمریکا گویی عرصه برای فعالیت تجاری تهران با بغداد تنگ‌تر شده است. به‌ويژه پس از اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا برای نقل و انتقال دلار میان ایران و عراق این امر بیش از پیش به چشم می‌خورد.

بر این اساس به نظر می‌رسد عراق چرخش به سمت آمریکا و مبادله تجاری با این کشور را امن‌تر و همراه با توجیه اقتصادی قلمداد کند.

آمار صادرات و واردات ایران و عراق

یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، درباره صادرات هشت میلیون بشکه‌ای نفت عراق به آمریکا اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: مبادلات ایران و عراق به روال گذشته در حال انجام است و در ۱۱ ماه اخیر صادرات ایران به این کشور رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. همچنین پیش‌بینی‌ می‌شود که تا پایان سال صادرات ایران به عراق در حد 9.5 میلیارد دلار باشد.

او درباره فرضیه پشت کردن عراق به ایران به علت نبود امنیت اقتصادی گفت: به هیچ عنوان چنین موضوعی نمی‌تواند درست باشد و رابطه خوبی میان دو کشور حاکم است. اخیراً نیز احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، به عراق سفر کرد و باید منتظر اتفاقات خوبی بود. به صورت کلی روابط در حال توسعه‌ای برای ایران و عراق وجود دارد.

آل‌اسحاق در حالی چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند که بر اساس آمار گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران به عراق در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۱ نزدیک به 11.5 میلیون تن به ارزش 4.02 میلیارد دلار برآورد شده است.

با مقایسه این میزان نسبت به مدت مشابه در سال 1400 مشاهده می‌شود که صادرات کالاهای غیرنفتی با بیش از 41 درصد افت در مقدار و 26.5 درصد کاهش در ارزش مواجه شده‌اند.

همچنین در مقوله واردات ایران در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۱ حدود 146 هزار تن کالا به ارزش 112 میلیون دلار از عراق وارد کرده است.

این میزان واردات نسبت به مدت مشابه در سال 1400 با کاهش بیش از 89 درصدی در مقدار و 382 درصدی در ارزش همراه بوده است.

منبع: تجارت نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *