مخالفت عراق با کاهش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس

,
مخالفت عراق با کاهش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق در واکنش به تصمیم احتمالی اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت این ائتلاف در نشست بعدی، گفت: عراق انتظار ندارد اوپک پلاس تولید نفت را در نشست بعدی خود در ماه ژوئن کاهش دهد.

عبدالغنی در مصاحبه ای تاکید کرد: در نشست بعدی که در سوم و چهارم ژوئن برگزار می شود، کاهش بیشتر تولید نفت وجود نخواهد داشت و در مورد عراق، ما نمی توانیم بیشتر از قبل تولید خود را کاهش دهیم.

وی افزود: عراق متعهد به کاهش داوطلبانه تولید نفت است که از ماه مه آغاز شده و تا پایان سال 2023 ادامه دارد، از عراق خواسته نشده است تا قبل از نشست 4 ژوئن اوپک پلاس، چنین کاهش‌هایی را انجام دهد.

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه، موسوم به اوپک پلاس، در اواخر سال 2022 برای حمایت از بازار با بدتر شدن چشم انداز اقتصادی و کاهش قیمت ها، توافق کردند تولید خود را کاهش دهند.

سپس عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک پلاس در اقدامی غافلگیرکننده در اوایل آوریل،کاهش بیشتر تولید نفت خود حدود 1.2 میلیون بشکه در روز اعلام کردند. این اقدام گرچه در ابتدا منجر به افزایش قیمت جهانی نفت شد ولی بعدا تشدید نگرانی ها از اوضاع اقتصادی کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی موجب شد تا قیمت نفت با افت شدیدی روبرو شود.

اعضای اوپک پلاس قرار است چهارم ژوئن در وین برای تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی خود دیدار کنند. عبدالغنی گفت: کاهش دوم داوطلبانه بود و به ما در ثبات بازار و افزایش قیمت ها کمک زیادی کرد.

در سال 2020، عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان سعودی به معامله‌گران درباره شرط‌بندی سنگین در بازار نفت هشدار داد و قول داد کسانی که روی قیمت نفت قمار می‌کنند، با ریسک های زیادی روبرو خواهند شد.  عراق اعلام کرده است که از ماه مه 211000 بشکه در روز را به عنوان بخشی از کاهش داوطلبانه تولید نفت اوپک پلاس، کاهش خواهد داد.

ترکیه 450000 بشکه در روز از صادرات خود را از طریق خط لوله عراق-ترکیه در 25 مارس پس از حکم داوری که آنکارا را به پرداخت خسارت 1.5 میلیارد دلاری به دلیل صادرات غیرمجاز توسط دولت اقلیم کردستان بین سال های 2014 تا 2018 به بغداد محکوم کرد، متوقف کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *