آیا قیر ضد آب است؟

آیا قیر ضد آب است

آیا قیر ضد آب است؟ قیر که به نام آسفالت نیز شناخته می شود، نوعی مایع یا نیمه جامد نفتی چسبناک، سیاه و بسیار چسبناک است. به دلیل خاصیت ضد آب بودن قیر، به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود. غشاهای قیری برای ضد آب کردن سقف‌ها، زیرزمین‌ها، سازه‌های زیرزمینی، پل‌ها و سایر سازه‌ها مناسب هستند.

آیا قیر ضد آب است؟

قیر سخت یک ماده ضد آب، چسب مانند قوی و بادوام است. قیر طیف گسترده ای از مواد دیگر را بدون توجه به خواص آنها به یکدیگر متصل و ضد آب می کند. دوام قیر برای پروژه های مهندسی بزرگ مانند جاده ها و آبراه ها که باید به مدت 20 سال یا بیشتر تکمیل شوند ضروری است. قیر در آب نامحلول است و می تواند به عنوان یک عایق ضد آب موثر عمل کند.

همچنین در برابر اکثر اسیدها، قلیاها و نمک ها مقاومت می کند و آب را آلوده نمی کند، بنابراین می توان از آن برای خطوط جریان آب استفاده کرد. قیر یک ماده ترموپلاستیک است. با حرارت نرم و مایع می شود. قیر وقتی که سرد می شود سخت می شود. این ماده را می توان به راحتی در مناطقی که نیاز دارد پخش کرد زیرا به راحتی به مایع تبدیل می شود.

قیرهای نفتی

قیرهای نفتی قیرهای جامد و نیمه جامدی هستند که مستقیماً از تقطیر نفت خام یا سایر عملیات اضافی مانند دمیدن هوا به دست می آیند. انواع قیرهای نفتی باقیمانده یا بقایای سنگین تقطیر نفت خام است. مقدار قیر در نفت خام از صفر تا بیش از نیمی از آن متغیر است. علاوه بر این، قیرهای به دست آمده از منابع مختلف می توانند تفاوت های زیادی با هم داشته باشند. بنابر این خاصیت ضد آب بودن قیر، در انواع مختلف آن متفاوت است. بنابراین پالایشگاه های تولید کننده قیر برای اطمینان از کیفیت قیر باید نفت خام خود را با دقت انتخاب کنند.

آبگریزی ماده قیر

قیر ماده ای سیاه، چسبنده و ضد آب است که ویژگی های فیزیکی آن بی شباهت به ملاس در دمای اتاق نیست. همانطور که در مورد هیدروکربن ها معمول است، قیر بسیار آبگریز است. زیرا تمایل به دفع دارد یا حداقل به خوبی با آب مخلوط نمی شود، بنابراین از آن به عنوان یک ماده ضد آب در عایق رطوبتی استفاده می شود. در فرمولاسیون و کاربردهای مختلف خود، قیر را می توان برای ضد آب کردن یک جسم با جلوگیری از نفوذ آب یا برای مقاوم سازی یک شی با افزایش مقاومت جسم در برابر رطوبت استفاده کرد.

قیر ضد آب است

پرایمر قیر چیست؟

پرایمر قیر روی هر سطحی که قیر نیاز به چسبیدن داشته باشد استفاده می شود. آستر یک کلید را فراهم می کند و سطوح متخلخلی را که محصولات قیر باید به آن بچسبند را مهر و موم می کند و می تواند روی بیشتر سطوح از جمله بتن، آجرکاری، مواد فلزی و سطوح قیر موجود اعمال شود.

طرز استفاده از پرایمر قیر

طبق تعریف، یک پرایمر در درجه اول قرار می گیرد و به عنوان پایه ای برای آنچه که باید دنبال شود عمل می کند. چه حضور در کلاس های ابتدایی در ابتدای مدرسه، چه بتونه کاری موتور برای روشن شدن یا استفاده از یک روکش پرایمر که قبل از رنگ آمیزی دیوار استفاده شود. به طور مشابه در سقف های تجاری، از پرایمر به عنوان اولین مرحله در استفاده از پوشش سقف یا غشاء برای کمک به چسبندگی مناسب محصول به سطح استفاده می شود.

کاربرد ضد آب قیر

Bitumen Primer یک پرایمر مبتنی بر قیر برای تهویه سطح بتن و بسترهای چوبی قبل از استفاده از غشاهای قیر اصلاح شده APP و SBS است. پرایمرهای قیری و رنگ های قیری مشکی تولید شده با قیر اکسید شده و حلال های خالص انتخاب شده. رنگ های قیری سیاه برای غشاهای قیری، پوشش لوله ها، محافظت از سازه های بتنی و فلزی استفاده می شود. آنها همچنین می توانند بر روی سطوح مرطوب اعمال شوند.

همچنین برای آب بندی تخلخل زیرلایه های بتنی و همچنین برای تهیه یک پرایمر اتصال معتبر برای پوشش های عایق رطوبتی متعدد قیر و غشاهای قیری مناسب هستند. این محصول دارای زمان پخت سریع، نفوذ و چسبندگی عالی به بستر و عدم چسبندگی سطحی است.

آسفالت ضد آب چیست؟

آسفالت معمولا مقداری آب را جذب می کند. جذب آب در آسفالت ممکن است در برخی کاربردها برای جاده یا سازه مشکل ایجاد کند. با استفاده از مواد پلیمری خاص، انواع آسفالت تولید شده است که آب از خود عبور نمی دهند. در نتیجه می توان از آنها برای کاربردهای جدید استفاده کرد. این مواد ممکن است به طور کامل جایگزین قیر آسفالت شوند یا موادی باشند که در حین تولید آسفالت با قیر مخلوط می شوند تا آسفالتی مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد کنند.

تفاوت قیر و آسفالت

هر دو واژه آسفالت و قیر را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد. اما در عمل، اصطلاح آسفالت معمولاً به بتن آسفالتی اطلاق می شود که مخلوطی از آسفالت یا قیر با سایر سنگدانه های ساختمانی است. قیر یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف دسته‌ای از مواد معدنی استفاده می‌شود که عمدتاً از هیدروژن و کربن با مقادیری از نیتروژن، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده‌اند. قیر یک شکل مایع یا نیمه جامد بسیار چسبناک از نفت است که می تواند در رسوبات طبیعی یا به عنوان یک محصول تصفیه شده یافت شود.

تاثیر آب بر قیر داغ

هنگامی که آب با قیر داغ تماس پیدا می کند، واکنش قدرتمندی رخ می دهد. ایجاد واکنش آب با قیر داغ به این دلیل است که وقتی آب تا دمای قیر گرم می شود، بخار می شود و منبسط می شود. خطر این نوع حوادث، که به جوش آمدن معروف است، به ویژه اگر قیر داغ در تانکری بارگیری شود که قبلا امولسیون یا محصول دیگری با محتوای آب بالا حمل می‌کرده است.

سایر عوامل خطر این است که مخزن برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته باشد، زیرا میعان به راحتی می تواند ایجاد شود، یا اگر مخزن باز بماند. تنها در چند ثانیه، 10 لیتر آب می تواند منبسط شود و 20000 لیتر بخار ایجاد کند. هنگامی که بخار تحت فشار از داخل قیر مایع عبور می کند، فوم داغی تشکیل می شود که با فشار از داخل منهول خارج می شود یا در صورت بسته بودن مخزن باعث انفجار می شود.

قیر برای عایق رطوبتی

قیر به غیر از پوشش جاده های ما، به طور گسترده ای به عنوان ماده ای برای عایق رطوبتی از هزاران سال پیش استفاده می شود، زمانی که مشخص شد آثار قیر در سبدهای ذخیره محصولات در منطقه دره سند، جایی در حوالی هند و پاکستان امروزی وجود دارد. آب بیش از حد راهی برای از بین بردن محصولات زراعی دارد، از این رو برای نگهداری محصولات به عایق رطوبتی نیاز است.

در عصر مدرن، این قابلیت مخرب آب و رطوبت به عنوان یک تهدید همیشگی باقی مانده است. در دوزهای متوسط، آنها برای زندگی ما ضروری هستند، اما زمانی که به مکان هایی وارد می شوند که به آنها تعلق ندارند، می توانند مخرب باشند، همانطور که در مورد خوردگی وجود دارد، به همین دلیل است که حتی امروزه استفاده از قیر به عنوان پوشش ضد آب کابرد فراوانی دارد. خاصیت ضد آب بودن قیر، باعث شده است در بسیاری از مکان ها از آن استفاده شود.

قیر در پوشش ضد آب

در کاربردهای پوشش دهی، از قیر به عنوان پایه رنگ های قیری استفاده می شود که محصولات پوششی عمدتاً از قیر است که به صورت مایع اعمال می شود. رنگ‌های قیری از قیر مخلوط شده با یک حلال، معمولاً الکل معدنی یا نفتا ساخته می‌شوند، اما می‌توانند با پلیمرهای دیگر مانند پلی‌اورتان یا پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک نیز مخلوط شوند تا سایر ویژگی‌ها را برای بهبود عملکرد پوشش ایجاد کنند. یک فرم تخصصی از پوشش پایه قیر نیز در پوشش بام به صورت غشاهای ضد آب استفاده می شود.

رنگ های ضد آب قیری

آنچه رنگ های قیری را به عنوان یک درزگیر یا جلوگیری از نفوذ آب بسیار موثر می کند این واقعیت است که آنها به طور طبیعی در آب نامحلول هستند. این امر آنها را به نوع خاصی از پوشش مانع تبدیل می کند (روکش هایی که برای جلوگیری از خوردگی با دفع عناصری که می توانند باعث خوردگی شوند که در این مورد آب است) طراحی شده اند و از تماس مستقیم رطوبت با بستر جلوگیری می کنند. رنگ های قیری نیز معمولاً دارای خاصیت چسبندگی قوی با تقریباً هر ماده ای هستند و در نتیجه تطبیق پذیری آنها را افزایش می دهند.

کاربردهای رنگ های قیری

رنگ‌های قیری به غیر از ویژگی‌های آبگریزشان، کاملاً بادوام هستند و دارای مقاومت شیمیایی ذاتی و UV هستند. در صورت ترکیب با سایر پلیمرها، رنگ‌های قیری می‌توانند بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند و در نتیجه به عنوان یک محلول ضدآب در کاربردهای بالا و زیرزمینی استفاده می‌شوند. صرف نظر از مواد، آهن، فولاد، آلومینیوم، بتن، پلاستیک و غیره، رنگ های قیری گزینه ای بسیار مناسب برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی در سخت ترین محیط ها باقی می مانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *