روسیه به دنبال بازارهای جدید گاز

, ,
روسیه به دنبال بازارهای جدید گازی

روسیه به دنبال بازارهای جدید گازی در آسیا و آسیای مرکزی; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قزاقستان برای صادرات گاز روسیه به چین از طریق خط لوله، یک مسیر ترانزیتی در بخش شرقی این کشور را پیشنهاد داده است.

آرمان کاسنوف، معاون شرکت ملی گاز قزاقستان، اعلام کرد که شرکت گازپروم روسیه برای ترانزیت گاز از این مسیر در حال بررسی است. وی افزود قزاقستان قبلا ارزیابی های فنی و اقتصادی پروژه را تکمیل کرده است .

الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم اخیراً گفته است که به زودی کار ساخت خطوط لوله گاز بزرگ به آسیا را آغاز خواهد کرد، این شرکت قصد دارد با توسعه بازارهای جدید، فروپاشی صادرات به اروپا از زمان حمله روسیه به اوکراین را جبران کند.

شرکت ملی گاز قزاقستان

شرکت ملی گاز قزاقستان

چین به عنوان بازار هدف اصلی مسکو است، با این وجود مسکو به دنبال فرصت‌های صادراتی در آسیای مرکزی، از جمله قزاقستان که مصرف رو به رشد گاز آن مانع از صادرات آن به چین شده است، می باشد.

کاسنوف گفت که این شرکت قصد دارد صادرات گاز خود را در زمستان آینده متوقف کند تا مطمئن شود گاز کافی برای تامین بازار داخلی دارد. به گفته کاسنوف، خط لوله ترانزیتی که قزاقستان به شرکت گازپروم ارائه می دهد نیز برای تامین بخش شرقی این کشور استفاده خواهد شد.

منابع گاز خود قزاقستان برای تامین بخش‌های شمالی و شرقی این کشور ناکافی است و کاسنوف گفت که این امر شرکت گاز قزاقستان را بر آن داشته تا به  واردات گاز روسیه روی آورد.

واردات گاز روسیه بخشی از توافقنامه “نقشه راه” بود که قزاقستان و گازپروم در ژانویه امضا کردند.

این شرکت روسی نیز قرارداد مشابهی را با ازبکستان امضا کرد زیرا تقاضای داخلی در آنجا نیز رو به افزایش است.

شرکت گازپروم روسیه

شرکت گازپروم روسیه

شرکت گازپروم قبلا از آسیای مرکزی، گاز وارد می کرد، اما در چند سال آینده می تواند سالانه 20 میلیارد متر مکعب گاز به قزاقستان و ازبکستان صادر کند.

این شرکت همچنین در حال مذاکره با چین در مورد قراردادی برای تامین 50 میلیارد متر مکعب گاز در سال از طریق خط لوله پیشنهادی Power of Siberia 2 و خط ترانزیت سایوز وستوک در مغولستان است که سومین قرار داد تامین گاز بین گازپروم و شرکت ملی نفت چین است.

پس از قرارداد 38 میلیارد متر مکعب در سال سیبری که از سال 2014 است، قرارداد 10 میلیارد متر مکعب در سال مسیر خاور دور که اندکی قبل از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته است، امضا شد.

گازپروم در سال گذشته 15.5 میلیارد متر مکعب گاز به چین صادر کرد که مطابق با برنامه افزایشی قرارداد سیبری است. با این وجود عرضه از مسیر خاور دور هنوز آغاز نشده است.

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *