درخواست عراق از ترکیه برای از سرگیری صادرات نفت اقلیم کردستان

درخواست عراق از ترکیه برای از سرگیری صادرات نفت اقلیم کردستان

صادرات نفت اقلیم کردستان

سخنگوی اقلیم کردستان گفت دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان به توافق اولیه برای از سرگیری صادرات نفت دست یافته اند و بغداد برای ازسرگیری جریان خط لوله به ترکیه نامه خواهد نوشت.

ترکیه 25 مارس پس از برنده شدن عراق در یک پرونده داوری، صادرات حدود 450 هزار بشکه نفت خام عراق را از خط لوله از منطقه مرزی “فیش خابور” به بندر جیهان متوقف کرد.
بغداد استدلال کرده بود که ترکیه بدون رضایت دولت مرکزی عراق اقدام به صادرات نفت کردستان کرده است.

“لاوک غفوری” رئیس امور رسانه‌های خارجی دولت اقلیم کردستان در پیام توئیتری نوشت: در پی جلسات متعدد بین دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق، توافق اولیه برای از سرگیری صادرات نفت از طریق جیهان در هفته جاری حاصل شد. این توافق تا زمانی که لایحه قانون نفت و گاز در پارلمان عراق تصویب نشود، به قوت خود باقی خواهد ماند.

وزارت نفت عراق یکشنبه اعلام کرد که امیدوار است به زودی با دولت اقلیم کردستان بر سر از سرگیری صادرات نفت شمال به توافق نهایی دست یابد.

نفت متوقف شده کردستان عراق، تنها حدود 0.5 درصد از عرضه جهانی نفت را تشکیل می دهند، اما این توقف صادرات، که شرکت های نفتی فعال در منطقه را مجبور به توقف تولید یا انتقال تولید به مخازن ذخیره سازی کرد، همچنان به افزایش قیمت نفت در هفته گذشته به نزدیک به 80 دلار کمک نموده است.

وزارت نفت عراق اعلام کرده است که جزئیات توافقنامه صادرات جدید “در زمان مناسب” اعلام خواهد شد. منابع آگاه به رویترز گفتند: در این توافقنامه آمده است که صادرات نفت شمال عراق به طور مشترک توسط شرکت بازاریابی دولتی عراق و وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان انجام خواهد شد.

از سرگیری جریان خط لوله از منطقه نیمه خود مختار کردستان عراق همچنان به تایید ترکیه نیاز دارد. یکی از مقامات اقلیم کردستان به رویترز گفت: نامه درخواستی برای ازسرگیری جریان نفت از سوی بغداد به آنکارا ارسال خواهد شد.

امضای قرارداد نهایی بین بغداد و اربیل برای از سرگیری صادرات نفت

منابع آگاه روز سه شنبه به رویترز گفتند که دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان توافق نهایی را برای از سرگیری صادرات نفت شمال امضا کردند.
مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان برای نهایی کردن توافقنامه با محمد السودانی، نخست وزیر این کشور درباره ازسرگیری صادرات نفت از منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال عراق و مذاکره برای حل و فصل اختلافات نفت و گاز ، به بغداد سفر کرد.
این اختلافات نزدیک به دو دهه ادامه داشته است. ترکیه 25 مارس پس از برنده شدن عراق در یک پرونده داوری، صادرات حدود 450 هزار بشکه نفت خام عراق را از خط لوله از منطقه مرزی “فیش خابور” به بندر جیهان متوقف کرد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *