ادعای مقام عراقی درباره از سرگیری صادرات نفت کردستان در روزهای آتی

, ,
از سرگیری صادرات نفت کردستان

از سرگیری صادرات نفت کردستان

یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفت انتظار می رود صادرات نفت خام اقلیم کردستان به زودی از سر گرفته شود. این اظهارات در بحبوحه ادامه مذاکرات بین دولت کردستان و دولت مرکزی عراق در مورد شرایط صادرات نفت پس از توقف این صادرات تقریباً یک ماه پیش بیان می شود.

این تعلیق به دنبال حکم دادگاهی بود که ترکیه را ناقض توافقنامه های مربوط به صادرات نفت خام از کردستان دانست که رضایت دولت بغداد را تصریح می کرد. پس از شکایت بغداد از آنکارا به دلیل تخلف، صادرات نفت کردستان تا اطلاع ثانوی متوقف شد. در همین حال، دولت‌های اربیل و بغداد در مورد ازسرگیری صادرات به توافق رسیدند، اما جزییات باقی مانده تاکنون از جریان نفت جلوگیری کرده است.

نکته مهم این بود که چه کسی کنترل بیشتری بر درآمدهای نفتی داشته باشد. کردستان مجبور شده است در این زمینه امتیازاتی را به بغداد بدهد تا صادرات نفت را از سر بگیرد.

شاخوان عبدالله، نایب رئیس پارلمان عراق گفت: او [محمد السودانی، نخست وزیر عراق] گفته است که در تلاش هستیم تا مراحل اداری و فنی را تکمیل کنند تا نفت ظرف یکی دو روز آینده به جریان بیفتد.

تعلیق صادرات از طریق خط لوله از کردستان به ترکیه به تعطیلی میادین نفتی در منطقه شمال عراق به دلیل کمبود ظرفیت ذخیره‌سازی و افزایش قیمت جهانی نفت منجر شد. کردستان روزانه 450 هزار بشکه نفت خام به ترکیه صادر می کند. این بزرگترین منبع درآمد برای منطقه نیمه خودمختار است و هرگونه اختلال در جریان نفت عملاً اقتصاد کردستان را مختل می کند.

به گفته عبدالله، دولت عراق در حال حاضر منتظر گفتن نهایی ترکیه در مذاکرات قبل از آغاز مجدد صادرات نفت خام از کردستان است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *