بررسی بازار پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین | هفته منتهی به ۲ آگوست 2023

بررسی بازار پلی اتیلن سبک

اوضاع ناامید کننده بازار پلی اتیلن سبک بازیافتی 

در هفته منتهی به ۲ آگوست بازار پلی اتیلن سبک بازیافت شده با ثبات بود. انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری میلادی کماکان تقاضا برای این محصول کم قیمت‌ها نیز کاهشی باشد. تقاضا برای خرید این محصول تا حدی کاهش یافته است که تولید کنندگان آن به تدریج میزان تولید خود را کم می‌کنند. معامله‌گران نیز ترجیح داده‌اند که به جای استفاده از محصول دست دوم و بازیافت شده به سراغ محصول اصلی و دست اول بروند.

فروشندگان تایلندی و اندونزیایی پلی اتیلن های با دانسیته پایین بازیافت شده به دلیل عدم وجود بازار های مناسب و عدم وجود تقاضا برای این محصول، قیمت های خود را به امید یافت مشتری باز هم کاهش داده اند.

افزایش واردات LLDPE به هندوستان

پلتس قیمت LLDPE بر اساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا را با ۱۰ دلار افزایش نسبت به قیمت‌های هفته گذشته بر روی ۱۰۰۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت‌های پیشنهادی برای منطقه جنوب آسیا بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۲۰ دلار در هر تن بود. در ماه جولای واردات این محصول به هندوستان بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار تن بود. یکی از فعالان بازار اعلام نمود که با توجه به اینکه قیمت‌ها در ماه جولای به کف رسیده بود سفارش‌های زیادی برای خرید این محصول صادر شده و احتمالاً در ماه آگوست میزان واردات از ماه جولای بیشتر خواهد بود.

یکی از واحدهای تولیدی شرکت IOC هند که تعطیل شده بود در روز ۴ آگوست مجددا در چرخه تولید قرار گرفت. قیمت این محصول در جنوب شرق آسیا با ۲۰ دلار افزایش به ۹۷۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR رسید. قیمت Metallocene LLDPE نیز براساس ترم تحویل جنوب شرق آسیا به ۱۰۵۰ دلار‌ در هر تن و در جنوب آسیا قیمت ها به ۱۰۹۵ دلار در هر تن رسید.

افزایش قیمت HDPE در آسیا

قیمت HDPE در بعضی از مناطق آسیا در هفته منتهی به ۲ آگوست به دلیل تقاضا برای ذخیره سازی و همچنین به دلیل افزایش قیمت نفت خام افزایش یافت. برخی از تحلیلگران علت افزایش قیمت را یا انجام تعمیرات در واحد‌های تولید این محصول در چین نیز مرتبط دانسته اند. همچنین کاهش اندک ارزش دلار نسبت به یوان و ثبات تولید محلی در چین باعث شد خریداران نسبت به خرید تمایل بیشتری پیدا کنند و تقاضا بیشتر و قیمت افزایش یابد.

قیمت ورقه نازک HDPE در ارزیابی های پلتس با ۱۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۱۰۴۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا رسید. در هندوستان نیز به دلیل تعطیلی یک واحد تولیدی HDPE، مخازن کمی تخلیه گردید و تمایل به خرید بیشتر شد ولی به طور کلی تقاضای خرید با توجه به فرارسیدن فصل باران های موسمی در سطح پایینی قرار دارد.

پلتس قیمت پلی اتیلن سنگین براساس ترم تحویل CFR خاور دور در هفته منتهی به ۲ آگوست با ۱۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۹۷۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. در جنوب شرق آسیا قیمت این محصول در ارزیابی ها براساس ترم CFR جنوب شرق آسیا با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۱۰۰۰ دلار‌ در هر تن ارزیابی شد.

قیمت Yarn با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل  به ۹۸۰ دلار براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا رسید. قیمت پلی اتیلن سنگین نوع تزریقی در هفته منتهی به ۲ آگوست با ۱۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۹۱۰ دلار بر اساس ترم تحویل CFR خاور دور رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *