رونق چشمگیر تجارت ال ان جی از سوی تاجران چینی

تجارت ال ان جی

تجارت ال ان جی

واردکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) چین در حال راه‌اندازی یا توسعه میزهای تجاری در لندن و سنگاپور هستند تا سبدهای عرضه در حال رشد و متنوع خود را در بازار جهانی با نوسانات فزاینده مدیریت کنند.

افزایش حضور تجاری واردکنندگان چینی، آنها را در رقابت مستقیم با شرکت‌های سنگین جهانی مانند شل، بریتیش پترولیوم، اکوینور و توتال انرژی در بازاری قرار می‌دهد که آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید ارزش آن در سال گذشته دو برابر شده و به 450 میلیارد دلار رسیده است.

سهم واردات ال ان جی چین از کشورهای مختلف از ژانویه 2022 تا ژوئن 2023

سهم واردات ال ان جی چین از کشورهای مختلف
از ژانویه 2022 تا ژوئن 2023

مقامات شرکت ها و تجار چینی گفتند، حدود 12 شرکت چینی در حال گسترش تیم‌های تجاری یا اضافه کردن میزهای جدید هستند، با ENN Natural Gas و شرکت دولتی نفت دریایی ملی چین که آخرین دفاتر لندن را برنامه‌ریزی کرده است، و شرکت چاینا گاز هلدینگ در حال راه‌اندازی عملیات سنگاپور است.

واردکنندگان گاز چینی همچنین قراردادهای بلندمدت LNG را با قطر و تامین کنندگان ایالات متحده نزدیک به 50 درصد از اواخر سال 2022 افزایش داده اند و به بیش از 40 میلیون تن در سال رسانده اند و قصد دارند حجم بیشتری از این دو کشور و همچنین عمان کانادا و موزامبیک را اضافه کنند.

حجم واردات گاز چین از طریق لوله و واردات ال ان جی - از 2015 تا نیمه نخست 2023

حجم واردات گاز چین از طریق لوله و واردات ال ان جی – از 2015 تا نیمه نخست 2023

چین با ژاپن برای تبدیل شدن به بزرگترین واردکننده LNG در جهان رقابت می کند، اگرچه مشخص نیست که شرکت های چینی چقدر مازاد یا حجم دیگری برای تجارت در دسترس دارند.

پتروچاینا اینترنشنال، بازوی تجاری پتروچاینا و بزرگترین تاجر گاز چین با یک تیم جهانی 100 نفره در پکن و چهار دفتر بین المللی دیگر، سال گذشته حدود 30 میلیون تن LNG وارد یا معامله کرده است. انتظار می رود تا سال 2026، شرکت های چینی قرارداد تامین LNG بیش از 100 میلیون تن در سال را ببندند.

به گفته موسسه مشاوره Poten & Partners، این می تواند به معنای مازاد 8 میلیون تنی در آن سال یا کسری 5 تا 6 میلیون تنی بر اساس برآوردهای آژانس قیمت گذاری آیسیس باشد.

قراردادهای LNG ایالات متحده به صورت آزاد (FOB) و بدون محدودیت در مقصد انجام می شود و مشاور ریستاد انرژی تخمین می زند که حجم ایالات متحده تا سال 2030 یک چهارم قراردادهای بلندمدت چین را تشکیل می دهد. قطر که بزرگترین تامین کننده چین برای سال 2026 خواهد بود، قراردادهای سنتی LNG را ارائه می دهد که محدود به یک مقصد یا کشور واحد است.

فشار بزرگ در یک بازار در حال تغییر

حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، خریداران اروپایی را مجبور کرد تا واردات LNG را به میزان دو سوم افزایش دهند تا جایگزین گاز از دست رفته روسیه شوند. این امر یک خروجی برای شرکت‌های با منابع موجود ایجاد کرد و شرکت‌های چینی، ژاپنی و کره جنوبی با افزایش قیمت جهانی LNG و دو برابر شدن ارزش بازار، جهش کردند.

واردات ال ان جی اروپا - از 2015 تا 2023

واردات ال ان جی اروپا – از 2015 تا 2023

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *