امضای قرارداد ال ان جی بین چین و امارات با پرداخت یوان

,
امضای قرارداد ال ان جی بین چین و امارات با پرداخت یوان

شرکت‌های دولتی پتروچاینا و شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) قرارداد تجارت ال ان جی را با پرداخت بر مبنای یوان نهایی کردند. این نخستین قرارداد بین المللی با یوان بین چین و یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و دومین معامله تسویه شده با یوان به شمار می رود. علاوه بر امارات، عمان و قطر دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس تولیدکننده ال ان جی هستند.

یک پیروزی دیگر برای شانگهای

این معامله بر روی پلت فرم بورس نفت و گاز شانگهای توسط شرکت های تابعه تجاری دو شرکت دولتی پتروچاینا و آدنوک تریدینگ نهایی شده است. جزئیات بیشتری در مورد حجم و قیمت ارائه نشده است.

پتروچاینا اعلام کرده است که این قرارداد به درخواست شی جین پینگ، رئیس جمهور چین مبنی بر انعقاد قراردادهای نفت و گاز به یوان پایبند است و کانالی مستقیم بین چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس باز خواهد کرد. این امر به تعمیق بیشتر همکاری عملی بین چین و کشورهای عربی خلیج فارس در زمینه انرژی و ترویج بین المللی شدن یوان کمک خواهد کرد.

یک منبع صنعتی گفت که شرکت ادنوک در پاسخ به درخواست شرکت دولتی چین، محموله ال ان جی را با استفاده از یوان به پتروچاینا فروخته است. این منبع گفت : فاکتور در ابتدا به دلار آمریکا بود، اما پس از توافق بر سر نرخ مبادله، تسویه حساب به یوان انجام شد.

این معامله پس از معامله دیگری انجام شد که با یوان بین شرکت ملی نفت فلات قاره چین و شرکت توتال انرژی ابوظبی، دارنده تقریباً تمام ذخایر هیدروکربنی امارات متحده عربی، منعقد می شد.

قراردادهای یوان

افزایش اخیر معاملات یوان به دنبال دیدار شی جین پینگ با رهبران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در دسامبر گذشته صورت گرفت، زمانی که رهبر چین گفت پکن “به واردات مقادیر زیادی نفت خام به صورت بلندمدت از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و خرید بیشتر ال ان جی” ادامه خواهد داد و قصد دارد در تسویه این قراردادها از یوان استفاده کند.

چین استفاده از پول خود را تا حدی برای افزایش و بازتاب نفوذ ژئوپلیتیکی خود و جدا کردن خود از ایالات متحده ترویج می کند. با گسترش تحریم ها، چین اکنون از یوان برای خرید نفت از روسیه، ایران و ونزوئلا استفاده می کند. چنین استفاده ای همچنین به خریداران چینی کمک می کند تا ریسک خود را بهتر مدیریت کنند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *