تلاش چین برای حذف دلار

تلاش چین برای حذف دلار به قراردادهای "ال ان جی" رسید

تلاش چین برای حذف دلار به قراردادهای “ال ان جی” رسید

شرکت ملی نفت فلات قاره چین هفته گذشته نخستین قرارداد تجارت ال ان جی بر مبنای تسویه یوان را با شرکت توتال انرژی امضا کرده است.
یک منبع نزدیک به این شرکت بزرگ فرانسوی گفت که این معامله برای جلب رضایت چین نهایی شده است، اما انتظار نمی رود معاملات تسویه شده با یوان معمولی یا مکرر باشد، زیرا معاملات تسویه شده با دلار آمریکا همچنان رویه اصلی این صنعت است.

با این حال، صحبت در مورد “دلارزدایی” در محافل نفتی مهم است و به ویژه پس از جنگ روسیه در اوکراین در سال گذشته سرعت بیشتری پیدا کرده است.
سال های سال است که چین تلاش می‌کند تا خود را از زیرساخت‌های جهانی دلار آمریکا جدا کند تا وزن سیاسی و اقتصادی خود را در سراسر جهان گسترش دهد و پیشگیرانه از تحریم‌های غرب دوری کند.

پکن به مسکو نزدیکتر شده است و به طور بالقوه می تواند همین کار را از طریق تجارت نفت و گاز آینده با کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام دهد.
در خصوص گاز و ال ان جی، بحث درباره معاملات تسویه شده با یوان در بازار در سال 2020 زیاد بود، زمانی که شرکت های چینی معتقد بودند می توانند قیمت های ارزان تر، شرایط انعطاف پذیرتر، به علاوه واحد پول محلی را برای قراردادهای مدت دار خود داشته باشند.

این در شرایطی است که قرارداد بلندمدت گاز 38 میلیارد متر مکعبی سیبری بین شرکت ملی نفت چین و گازپروم روسیه برای پرداخت به روبل و یوان منعقد شده است.
لئونید میکلسون، مدیر عامل نواتک روسیه نیز سال گذشته گفت که این شرکت محصولات نفتی را به یوان به چین می‌فروشد و ممکن است به تدریج این کار را برای فروش نقدی ال ان جی انجام دهد، اما دلار یا یورو را برای قراردادهای عرضه بلندمدت ال ان جی خود کاهش نخواهد داد.
یک منبع در QatarEnergy می گوید که اقدام اخیر برای استفاده از یوان در چنین معاملاتی به اندازه کافی کامل نیست، حتی اگر اهمیت سیاسی این تجارت بالا باشد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *