بهره برداری از پروژه های جدید ال ان جی

بهره برداری از پروژه های جدید ال ان جی

بهره برداری از پروژه های جدید ال ان جی، تهدید جدی علیه قیمت گاز

تحلیلگران بر این باورند که سیل پروژه های صادرات گاز طبیعی مایع که تا اواسط دهه جاری به بهره برداری خواهد رسید و با انرژی های تجدیدپذیر کم هزینه و احیای بخش انرژی هسته ای رقابت خواهد کرد، می تواند قیمت گاز را کاهش دهد و به برخی از پروژه ها آسیب جدی برساند.

کارخانه های جدید گاز مایع، عرضه را با افزایش 67 درصدی نسبت به سال 2021 به 636 میلیون تن در سال تا سال 2030  خواهند رساند و به طور بالقوه بازار گاز را اشباع خواهند کرد.

کارخانه های جدید گاز مایع

کارخانه های جدید گاز مایع

یک تحلیلگر ارشد انرژی در این باره گفت: امروزه بیش از یک تریلیون دلار زیرساخت گاز طبیعی در جهان در دست ساخت است.

در قطر، یک پروژه عظیم توسعه LNG تا سال 2027، بیش از 49 میلیون تن به ظرفیت تولید اضافه خواهد کرد. بر اساس داده های گردآوری شده توسط BTU Analytics، پروژه های ایالات متحده می توانند تا اواخر سال 2027، بیش از 125 میلیون تن در سال (16.4 میلیارد فوت مکعب در روز) به ظرفیت تولید اضافه کنند.

قیمت LNG در سال گذشته به دلیل تقاضای اروپا افزایش یافت، سپس با پر شدن ذخایر کاهش یافت و سبب شد مشتریان نسبت به قیمت های بالا عقب نشینی کنند و به منابع انرژی دیگر روی آوردند.

 اندیشکده Ember تخمین می زند که تنها در سال 2021، سهم باد و خورشید از تولید برق جهانی به بیش از 10 درصد  رسید که تنها 1 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت است.

در عین حال، انرژی هسته ای در حال بازگشت است: ژاپن قصد دارد سهم انرژی هسته ای خود را تا سال 2030 که کمتر از 7 درصد بود  حداقل به 20 درصد برساند.

عدم قطعیت تقاضا

تحلیلگران بر این باورند که قیمت LNG  تا سال 2027 افزایش می یابد اما پس از آن ممکن است به دلیل چشم انداز مبهم تقاضا، با کاهش رو به رو شود.

ایکل استوپارد، از تحلیلگران اس اند پی گلوبال گفت: یکی از ابهامات بزرگی که صنعت روی آن متمرکز است این است که قیمت های بالا چقدر به تقاضای میان مدت گاز لطمه زده است.

اس اند پی گلوبال چشم انداز رشد تقاضای جهانی ال ان جی از سوی بازارهای نوظهور را تا دو سال آینده کاهش داده است که علت اصلی آن افزایش قیمت جهانی است.

موسسه اقتصاد انرژی و تحلیل مالی در گزارشی در ماه گذشته اعلام کرد که ال ان جی به عنوان یک سوخت پرهزینه و غیرقابل اعتماد شهرت پیدا کرده است که می تواند برنامه های ساخت پایانه های وارداتی جدید در آسیا را به خطر بیندازد.

چین خرید ال ان جی خود را در سال گذشته به دلیل محدودیت‌های کرونا و نوسان قیمت‌ها 20 درصد کاهش داد.همچنین کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش خرید LNG را در سال گذشته 16 درصد کاهش دادند.

پروژه های در معرض خطر

در ایالات متحده بعد از زمستان نسبتا ملایم در نیم کره شمالی و قیمت های بالاتر، بازارهای گاز شاهد شروع پرنوسان بود که منجر به صرفه‌جویی شد و قیمت‌های ایالات متحده را به کمتر از هزینه تولید جدید رساند و منجر به کاهش حفاری شد.

بیکر هیوز، تامین کننده بزرگ تجهیزات LNG، در ژانویه هشدار داد که تورم هزینه و نرخ های بهره بالاتر، روند تصمیمات سرمایه گذاری نهایی پروژه های LNG را کاهش داده است.

بیکر هیوز

بیکر هیوز

با این حال، این شرکت “رشد قابل توجهی” در تصویب پروژه در سال جاری را پیش بینی می کند.

خطر واقعی پروژه هایی است که درست زمانی به بهره برداری می رسند که رشد تقاضا کاهش می یابد و قیمت های جهانی ال ان جی ضربه می زند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *