نگاهی به بازار بنزن، تولوئن، زایلین‌ ترکیبی | هفته دوم سپتامبر 2023

,
نگاهی به بازار بنزن، تولوئن، زایلین‌ ترکیبی | هفته دوم سپتامبر 2023

کاهش تقاضای بنزن در چین

علی رغم بالا رفتن قیمت در بازار های بالا دست همچون نفت خام و نفتا، بازار بنزن در روز ۱۵ سپتامبر کاهش قیمت داشت که علت آن کاهش تقاضا در بازار محلی چین بود. قیمت بنزن در بازار محلی چین با کاهش ۱۶۲ یوان به ۸۶۹۰ یوان رسید که تقریبا برابر با ۱۰۵۰ دلار در هر تن بود. قیمت نفت خام آیس برنت با ۱.۵۶ دلار افزایش به ۹۴.۲۲ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفتا در ارزیابی های روز ۱۵ سپتامبر با ۲.۱۳ دلار افزایش در هر تن بر روی ۷۱۲.۷۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR ژاپن ارزیابی شد. در روز ۱۵ سپتامبر یک محموله ۳ تا ۶ هزار تنی براساس ترم فوب کره جنوبی با قیمت شناور عرضه شد و قیمت ها بین ۱۰۱۲ تا ۱۰۱۷ دلار در هر تن بود. قیمت های فروش ماه نوامبر با یک دلار کاهش نسبت به حداقل قیمت معاملات روز ۱۵ سپتامبر به ۱۰۱۶ دلار در هر تن براساس ترم CFR رسید.

افزایش قیمت تولوئن

قیمت تولوئن در آسیا در تاریخ ۱۵ سپتامبر به دلیل بالاتر رفتن قیمت نفت خام و عرضه محدود تولوئن، افزایش یافته است. در شرق چین، قیمت تولوئن تولید داخلی این کشور به دلیل کاهش ذخایر و موجودی کم، افزایش یافته است. کاهش عرضه این محصول از سوی کره جنوبی، باعث تقاضای بیشتر برای بارگیری تولوئن از چین و صادرات آن به هندوستان شده است. قیمت تولوئن براساس CFR جنوب شرق آسیا نسبت به هفته گذشته ۴۰ دلار بیشتر شده و در حال حاضر ۱۰۹۵ دلار در هر تن است.

افزایش قیمت تولوئن

افزایش قیمت تولوئن

قیمت تولوئن براساس ترم تحویل FOB جنوب شرق آسیا نیز در مقایسه با هفته گذشته ۴۰ دلار افزایش یافته و به ۱۰۶۵ دلار در هر تن رسیده است. موجودی تولوئن در بنادر چین در هفته گذشته متفاوت بوده است. در شرق چین میزان ذخایر تولوئن ۱۲۴۰۰ تن کمتر از حجم ذخایر هفته گذشته بوده است. در جنوب چین میزان ذخایر در هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر ۷۵۰۰ تن بیشتر از هفته گذشته بوده است. قیمت تولوئن در هند نیز به دلیل عرضه محدود، افزایش یافته است.

کمبود عرضه و افزایش قیمت زایلین ترکیبی

قیمت‌های حلال زایلین ترکیبی MX در آسیا در تاریخ ۱۵ سپتامبر به دلیل عرضه محدود، افزایش یافته است. در جنوب شرق آسیا، قیمت CFR برای حلال زایلین ترکیبی ۱۱۴۷ دلار در هر تن بود. قیمت زایلین ترکیبی براساس ترم فوب کره جنوبی بین ۱۰۳۰ تا ۱۰۹۰ دلار در هر تن بوده است. در هند، قیمت حلال MX در بنادر مومبایی و کاندلا به دلیل عرضه محدود، افزایش یافته و در حال حاضر ۹۷ روپیه برای هر کیلوگرم است.

یک محموله ۱۰۰۰ تنی براساس ترم فوب کره جنوبی برای حمل در تاریخ های ۱۰ تا ۲۰ اکتبر به قیمت ۱۰۱۲ دلار در هر تن و یک محموله دیگر برای حمل در تاریخ‌های ۱۰ تا ۳۱ اکتبربه قیمت ۱۰۴۰ دلار براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی معامله شد. ذخایر زایلین‌ترکیبی در شرق چین با ۱۴۰۰ تن کاهش نسبت به هفته گذشته به ۱۱۷۰۰تن رسید. قیمت این محصول براساس ترم تحویل CFR هندوستان ۱۱۴۷ دلار در هر تن و براساس ترم  CFR چین ۱۰۴۵ دلار بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *