کاهش 30 درصدی قیمت گاز اروپا در ماه ژانویه

, ,
کاهش 30 درصدی قیمت گاز اروپا در ماه ژانویه

کاهش 30 درصدی قیمت گاز اروپا در ماه ژانویه اختصتاصی بازار گاز نفت پتروشیمی:

قیمت گاز طبیعی اروپا در حالی روز دوشنبه حدود 55 یورو در هر مگاوات ساعت معامله شد که قیمتها طی هفته گذشته نیز با افت 17 درصدی روبرو شده بود. بررسی آمارها نشان می دهد قیمت گاز اروپا طی ماه ژانویه حدود 30 درصد کاهش داشته است، این در شرایطی است که سرمایه گذاران در حال ارزیابی چشم انداز عرضه و تقاضا هستند.

پیش بینی می شود دمای هوای اروپا طی هفته جاری متعادل تر شود و این امر موجب کاهش تقاضا برای گرمایش و کاهش فشار بر تأسیسات ذخیره سازی خواهد شد که حدود 73 درصد از آن ها پر هستند . میزان ذخایر گازی اروپا هم اکنون بسیار بیشتر از میانگین ده ساله آن یعنی 54 درصد است.

European natural gas chart - بازار نفت و گاز پتروشیمی

کاهش قیمت گاز طبیعی اروپا

 

اگرچه در روز دوشنبه عرضه خط لوله گاز نروژ به فرانسه، آلمان، هلند و بریتانیا افزایش یافت ولی همچنان کمتر از حداکثر ظرفیت خود هستند. همچنین کارخانه ال ان جی فری پورت که دومین صادرکننده بزرگ ال ان جی ایالات متحده می باشد و پس از آتش سوزی ژوئن 2022 تعطیل شده بود، از هفته گذشته شروع به دریافت مقادیر کمی گاز طبیعی کرد.

در عین حال، معامله‌گران منتظر هرگونه نشانه‌ای از تغییر جریان ال ان جی از اروپا به آسیا و ریسک های ناشی از افزایش تقاضای آسیا هستند، آن هم در شرایطی که یک دوره سرما در شبه جزیره کره، شمال چین و ژاپن در پیش است و چین نیز پس از لغو محدودیت های کرونایی، فعالیت های اقتصادی را از سر گرفته است. 

منبع: تریدینگ اکونومیکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *