پایین ترین سطح قیمت نفت در 5 هفته اخیر

پایین ترین سطح قیمت نفت در 5 هفته اخیر

قیمت نفت به پایین ترین سطح در ۵ هفته اخیر رسید

قیمت نفت روز دوشنبه در حالی کاهش یافت که نگرانی ها از افزایش نرخ بهره، اوضاع اقتصاد جهانی و چشم انداز تقاضا فشار زیادی را بر قیمت ها وارد کرده و کاهش تولید اوپک پلاس نتوانست مانع از روند نزولی قیمت نفت شود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۴۸ سنت کاهش به ۸۱.۱۸ دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۴۸ سنت کاهش ۷۷.۳۹ دلار معامله شده است.

قیمت هر دو نفت هفته گذشته بیش از ۵ درصد کاهش یافت که نخستین افت در پنج هفته اخیر به شمار می‌رود. کاهش تقاضای بنزین در آمریکا نگرانی ها درباره رکود اقتصادی را تشدید کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران، آمارهای ضعیف اقتصادی آمریکا و گزارش های درآمدی ناامیدکننده بخش فناوری، نگرانی درباره کاهش رشد را بیشتر کرده است. تثبیت ارزش دلار آمریکا و افزایش بازدهی اوراق قرضه نیز فشار زیادی را بر قیمت کامودیتی ها از جمله نفت وارد کرده است.

پیش بینی می شود بانک های مرکزی جهان از آمریکا گرفته تا اروپا و بریتانیا، در نشست های ماه مه خود نرخ بهره را افزایش دهند.

گرچه آمارهای گمرک چین نشان می دهد این کشور در ماه مارس حجم واردات نفت خام را به طور کم سابقه ای افزایش داده است ولی هنوز نگرانی های زیادی درباره روند رونق اقتصادی این کشور پس از لغو محدودیت های کرونایی وجود دارد.

با این حال کاهش حاشیه سود پالایشگاهی در آسیا موجب افت تولید پالایشگاه های بزرگ هند و چین شده و تمایل این کشورها برای واردات نفت خام از خاورمیانه را محدود کرده است.

این در حالی است که تجار و سرمایه گذاران نسبت به افزایش چشمگیر تقاضای انرژی چین در شش ماه دوم امسال خوش بین هستند آن هم در شرایطی که تولید اوپک پلاس با کاهش همراه خواهد شد.

بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *