پایین‌ترین حد قیمت نفت خام سبک در 20 ماه گذشته برای مشتریان آسیایی

پایین‌ترین حد قیمت نفت خام سبک در 20 ماه گذشته برای مشتریان آسیایی

عربستان قیمت نفت خام سبک برای مشتریان آسیایی را به پایین‌ترین حد در 20 ماه گذشته کاهش می دهد

نظرسنجی رویترز نشان می دهد علیرغم نشست آتی اوپک پلاس که می تواند احتمال کاهش بیشتر تولید را باز بگذارد، عربستان سعودی ممکن است قیمت های فروش رسمی (OSP) را برای همه گریدهای نفت خام به آسیا در ماه جولای کاهش دهد.

بر اساس نظرسنجی رویترز، شرکت آرامکوی سعودی ممکن است قیمت نفت خام سبک عربی خود را حدود یک دلار در هر بشکه در ماه جولای کاهش دهد. به این ترتیب قیمت نفت سبک عربی برای ماه جولای در حدود 1.55 دلار در هر بشکه بیش از میانگین عمان/دبی خواهد بود که پایین‌ترین قیمت از نوامبر 2021 است.

یکی از فعالان بازار گفت: حاشیه سود پالایش در پالایشگاه های آسیایی ضعیف است و همچنان فشارها برای کاهش نرخ فعالیت و بهره برداری وجود دارد. بر اساس این گزارش سود یک پالایشگاه معمولی سنگاپور که نفت خام دبی را پالایش می کند، در ماه می به طور متوسط به 4.27 دلار در هر بشکه افزایش یافت، از 81 سنت در هر بشکه در ماه گذشته، اما همچنان بسیار کمتر از 10.42 دلار در هر بشکه در ژانویه است.

قیمت‌های نقدی برای گریدهای نفت خام خاورمیانه در معاملات ماه می کاهش یافت، زیرا پالایشگاه‌ها خرید خود را به دلیل کاهش تقاضا و افت حاشیه سود کاهش دادند.
برخی از پالایشگاه های آسیایی، مانند Mailiao در Formosa و Bangchak تایلند، نرخ فعالیت و تولید خود را کاهش می دهند. در حالی که شرکت‌های Cosmo Oil ژاپن و Eneos از قطعی واحدهای خود رنج می‌برند که ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا تولید دوباره از سر گرفته شود.

قرار است سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک پلاس 3 و 4 ژوئن برای بحث در مورد اهداف تولید تشکیل جلسه دهند. تنها دو ماه پیش، این گروه از کاهش تولید 1.16 میلیون بشکه در روز از ماه می خبر داد.

برخی تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی رویترز تاکید کرده اند که انتظار کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس را در این نشست ندارند. یکی دیگر از فعالان بازار می گوید: “مشکل این نیست که نفت زیاد در بازار وجود دارد. مشکل این است که قیمت ها بسیار بالاست. عربستان سعودی معمولا پنجم هر ماه قیمت رسمی فروش نفت خام خود را اعلام می کند که تاثیر زیادی بر روند قیمت نفت ایران، کویت و عراق دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *