توده متان چیست؟ گاز متان در هوا

توده متان

توده متان چیست؟ آیا گاز متان در هوا وجود دارد؟ دانشمندان ناسا ردیابی بزرگترین نقاط انتشار متان جهان از فضا را آغاز کرده اند. محققان ناسا مکان هایی از توده متان را در هوای ایالات متحده، ترکمنستان و ایران پیدا کرده اند که به عنوان “سوپر انتشار دهنده” طبقه بندی می شوند. داده‌ها توسط مأموریت منبع غبار معدنی سطح زمین (EMIT) جمع‌آوری می‌شود که شامل قطعه‌ ای از کیت طراحی شده ویژه به نام طیف‌ سنج است که در ماه جولای به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد.

توده متان چیست

به گاز متانی که در جو و هوا وجود داشته باشد، توده متان گفته می شود. متان یک گاز گلخانه ای بسیار قوی است. گاز متان (CH4) مسئول حدود 30 درصد از گرمایش جهانی ناشی از انسان از دوران پیش از صنعتی شدن است، 2 که آن را به دومین عامل بزرگ بعد از دی اکسید کربن (CO2) تبدیل می کند.

در سطح جهانی، ما متان بسیار کمتری نسبت به دی اکسید کربن تولید می کنیم (به ترتیب حدود 640 میلیون تن و 36 میلیارد تن در سال 2021)، اما متان یک گاز گلخانه ای (GHG) بسیار قوی تر است. تأثیر گرمایش آن 87 برابر بیشتر از دی اکسید کربن در اتمسفر است.3 هدف توافق پاریس برای محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد، دیگر بدون استراتژی تهاجمی برای مقابله با متان، موازی با دی اکسید کربن، قابل دستیابی نیست.

توده متان در تهران

یک توده متان به طول حداقل 3 مایل (4.8 کیلومتر) در جو جنوب تهران، وجود دارد. این توده که توسط ماموریت تحقیق منبع غبار معدنی سطح زمین ناسا شناسایی شده است، از یک محل دفن زباله بزرگ می آید، جایی که متان محصول جانبی تجزیه است.

یک مقام ایرانی وجود متان را بر فراز یک محل دفن زباله در جنوب تهران تایید کرده و گفته است که محل دفن زباله باید به سرعت جابجا شود، اما قرائت ناسا مبنی بر اینکه ستون گاز در این محل 4.8 کیلومتر طول دارد را مورد تردید قرار داده است.

وجود گاز متان در هوای تهران

پیام جوهرچی، معاون مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست ایران روز دوشنبه در گفت و گو با ایسنا، گفت: وجود گاز متان در محل های دفن زباله قدیمی را نمی توان انکار کرد. وی گفت که کشورهای پیشرفته در چنین سایت هایی امکانات استخراج گاز دارند تا بتوانند از متان به عنوان منبع انرژی در نیروگاه ها استفاده کنند.

در دو سال گذشته، ما دستورالعمل‌هایی را برای طرح‌های مشابه دفن زباله‌ها صادر کرده‌ایم که بر اساس آن باید محل‌های دفن زباله جدید ساخته شود.

وی توضیح داد: محل های دفن زباله ما قدیمی است و بین 60 تا 70 سال پیش ساخته شده است و امکانات لازم برای استخراج گاز از آنها وجود ندارد.

اما او قرائت ناسا را که از طریق ابزار تحقیق منبع گرد و غبار معدنی سطح زمین (EMIT) سازمان ایالات متحده انجام شده بود، زیر سوال برد که نشان می داد ستون گاز متان در سایت آرادکوه در جنوب تهران 4.8 کیلومتر طول دارد.

حجم (متان) مشاهده شده در آن سایت (توسط ناسا) مشکوک است. شاید تصویر در لحظه ای گرفته شده باشد که باد غالب منطقه به صورت عمودی می وزد. وی با بیان اینکه بیشتر اوقات باد در جهت افقی می وزد، ادامه داد: با این حال زمان لازم است تا سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حجم گاز متان در محل بررسی کند.

توده متان چیست

بررسی هوا توسط ناسا

بررسی منبع گرد و غبار معدنی سطح زمین که برای کمک به دانشمندان در درک چگونگی تأثیر گرد و غبار بر آب و هوا ساخته شده است، همچنین می تواند انتشار گازهای گلخانه ای قوی را مشخص کند.

مأموریت بررسی منبع گرد و غبار معدنی سطح زمین ناسا (EMIT) در حال نقشه‌برداری از شیوع مواد معدنی کلیدی در بیابان‌های تولید کننده غبار سیاره است. اطلاعاتی که درک ما را از اثرات غبار موجود در هوا بر آب و هوا ارتقا می‌دهد. اما EMIT یک قابلیت حیاتی دیگر را نشان داده است: تشخیص حضور متان، یک گاز گلخانه‌ای قوی.

تشخیص توده متان در هوا

در داده‌هایی که EMIT از زمان نصب در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه ژوئیه جمع‌آوری کرده است، تیم علمی بیش از 50 “ابر ساطع کننده” را در آسیای مرکزی، خاورمیانه و جنوب غربی ایالات متحده شناسایی کرده است. سوپر ساطع کننده ها تأسیسات، تجهیزات و سایر زیرساخت ها، معمولاً در بخش های سوخت فسیلی، زباله، یا کشاورزی هستند که متان را با نرخ های بالایی منتشر می کنند.

کاهش انتشار متان کلیدی برای محدود کردن گرمایش جهانی است. بیل نلسون، مدیر ناسا، گفت: این پیشرفت جدید هیجان‌انگیز نه تنها به محققان کمک می‌کند تا نشت‌های متان را بهتر مشخص کنند، بلکه بینشی در مورد چگونگی رسیدگی به آن‌ها ارائه می‌دهد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی و بیش از دوجین ماهواره و ابزار ناسا در فضا مدت‌هاست که در تعیین تغییرات آب و هوای زمین بسیار ارزشمند بوده‌اند. ثابت شده است که EMIT یک ابزار حیاتی برای اندازه گیری گازهای گلخانه ای قوی و تشخیص وجود گاز متان در هوا است.

بررسی ابزار تحقیقاتی EMIT

دیوید تامپسون، دانشمند ابزار EMIT و دانشمند تحقیقاتی ارشد در پیشرانه جت ناسا، گفت: «این نتایج استثنایی هستند و چشم انداز مقیاس جهانی با وضوح مورد نیاز برای شناسایی منابع نقطه ای متان تا مقیاس تأسیسات را نشان می دهند. این یک قابلیت منحصر به فرد است که تلاش برای نسبت دادن به منابع متان و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از فعالیت های انسانی را افزایش می دهد.

کنترل انتشار گاز متان

مهار انتشار توده متان بهترین اهرمی است که برای کند کردن تغییرات آب و هوایی در کوتاه مدت و نگه داشتن افزایش دمای جهانی زیر 1.5 درجه سانتیگراد داریم.

کاهش متان به ویژه برای بسیاری از شهرهای جنوبی جهانی مهم است، جایی که زباله های مواد غذایی اغلب بیش از نیمی از کل زباله های جامد شهری را تشکیل می دهند و زباله ها معمولاً مسئول نسبت بالایی از انتشار گازهای گلخانه ای هستند.

آیا توده متان سمی است؟

متان غیر سمی است و در صورت استنشاق در مقادیر محدود هیچ خطری ایجاد نمی کند. با این حال، اگر مقدار زیادی گاز طبیعی یا متان اجازه داده شود که هوا را جابجا کند، کمبود اکسیژن ممکن است منجر به خفگی شود.

متان در صورت مخلوط شدن با هوا بین غلظت های معین (4.5 تا 15 درصد) و جایی که منبع اشتعال وجود دارد، می تواند قابل اشتعال باشد.

چرخه عمر گاز متان در هوا

متان یک گاز گلخانه ای با عمر کوتاه مدت است. خبر خوب این است که توده متان تنها حدود 12 سال در جو باقی می ماند. در مقابل، دی اکسید کربن برای قرن ها باقی می ماند. قدرت متان به عنوان یک گاز گلخانه ای به این معنی است. اقدام قوی برای کاهش انتشار گاز متان نتایج فوری را به همراه دارد. تغییرات آب و هوایی را کند کرده و تأثیرات کوتاه مدت آن را محدود می کند و احتمال ایجاد نقاط اوج آب و هوایی خطرناک را تا حد زیادی کاهش می دهد.

کاهش گاز متان در هوا

دیپلماسی بین المللی آب و هوا یک هدف جهانی را برای کاهش 30 درصدی انتشار متان تا سال 2030 تعیین کرده است. بیش از 100 دولت ملی متعهد شدند که در COP26 در سال 2021 به آن دست یابند. برای ایفای نقش پیشرو، شهرها باید هدف بلندپروازانه تری از کاهش 50 درصدی تا سال 2030 داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *