قیمت متانول ایران و استایرن مونومر در جولای 2023

قیمت متانول ایران

تغییر قیمت گاز در ایران و افزایش تقاضا در چین 

قیمت متانول در هفته منتهی به ۷ جولای متفاوت بود که علت آن افزایش نگرانی‌ها از بابت افزایش قیمت گاز برای صنایع پتروشیمی در ایران و همچنین کاهش تقاضا و یا ثبات تقاضا در کره جنوبی بود.

با توجه به اینکه ایران بزرگترین صادر کننده متانول به چین است، بالا رفتن قیمت گاز در ایران باعث نگرانی از عرضه متانول شد و همین نگرانی، عاملی بود که باعث شد که تقاضا برای متانول در چین افزایش و قیمت‌های محلی نیز متعاقب آن افزایش یابند. البته با توجه به اینکه افزایش قیمت گاز در ایران هنوز به صورت رسمی از سوی دولت مورد تایید قرار نگرفته است در میانه هفته منتهی به ۷ جولای قیمت‌ها در چین اندکی کاهش یافت. 

تقاضای خوب برای اسید استیک در کره ‌جنوبی 

تقاضا در پایین دست برای متانول در هفته منتهی به ۷ جولای ضعیف بود و واحدهای تبدیل متانول به اولفین MTO با کاهش قیمت اولفین و در نتیجه کاهش سود آوری مواجه شدند. 
در کره جنوبی برای ماه آگوست تقاضاهای خوبی برای اسید‌استیک و همچنین برای پلی‌اکسی‌متیلن پیش بینی می شود ولی تقاضا برای مصرف فرمالدهید کاهش خواهد یافت. 

در کره جنوبی در هفته منتهی به ۷ جولای، عزضه متانول به میزان کافی انجام شد ولی با این وجود مخازن متانول در Ulsan و در Yeosu هنوز پر هستند. قیمت متانول در روز ۷ جولای برای فروش در ماه آگوست بر اساس ترم تحویل CFR کره جنوبی ۲۷۸ دلار و برای نیمه دوم این ماه ۲۶۵ دلار در هر تن بوده است. 

هند خریدار متانول ایران 

پلتس قیمت متانول براساس ترم تحویل CFR چین در روز ۷ جولای را با ۳.۲۵ افزایش نسبت به روز قبل برروی ۲۴۸ دلار ارزیابی نمود. قیمت متانول بر اساس ترم تحویل CFR کره جنوبی با ۱۱ دلار کاهش نسبت به هفته قبل از سوی پلتس برروی ۲۷۶ دلار در هر تن ارزیابی شد. 

هند خریدار متانول ایران 

هند خریدار متانول ایران

در هندوستان بعضی از خریداران تمایل زیادی برای خرید های ماه آگوست نشان دادند و حاضر بودند متانول مورد نیاز خود را با ۱ درصد افزایش نسبت به ارزیابی این منطقه خرید کنند در حالی که فروشندگان به دلیل تقاضای زیاد مطالبه ۴.۵ درصد افزایش نسبت به ارزیابی CFR هند را داشتند. 

متانول ایران با یک درصد افزایش نسبت به فرمول تعیین شده، به فروش رسید و محموله های زیادی برای تحویل در هندوستان از سوی ایران به فروش رسیده و یا برای فروش برنامه ریزی شده است. قیمت محموله غیر تحریمی منطقه خاور میانه برای عرضه یک محموله ۵۰۰۰ تنی متانول براساس ترم CFR هند در نیمه اول آگوست باز مان تحویل ۳۰ روزه براساس پرداخت از طریق اعتبار اسنادی براساس ترم ۲۶۰دلار در هر تن بوده است. 

 تاثیر اتیل بنزن بر بازار استایرن مونومر 

قیمت های استایرن‌مونومر در روز ۷ جولای پس از مذاکرات جدید در خصوص معاملات ‌اتیل‌بنزن در چین افزایش یافت. یکی از منابع آگاه در بازار اعلام نمود کافی است فقط چند معامله دیگر اتیل‌بنزن انجام شود تا بازار استایرن تغییر مسیر دهد. 

اتیلن بنزن از مواد شیمیایی است که در تولید استایرن مونومر نقش دارد. در خبرهای مربوط به واحدهای تولیدی استایرن‌مونومر SM شرکت Idemitso در مالزی،تعمیرات خود را در واحد Johor Bahru به مدت دو هفته دیگر تمدید نمود. 

این واحد در شروع ماه آگوست و ۱۵ روز بعد از راه اندازی یک واحد تحت تعمیر دیگر در این کشور راه اندازی خواهد شد. قیمت استایرن‌مونومر براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا۱۰تا ۱۵ دلار گران تر از قیمت این محصول براساس CFR چین می باشد. در بازار هندوستان پس از چند هفته رکود، نشانه هایی از افزایش تقاضا دیده می شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *