بررسی‌ بازار متانول | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی‌ بازار متانول | هفته چهارم آگوست 2023

کاهش ذخایر متانول اروپا

اخیرا میزان عرضه متانول در اروپا کاهش یافته است و گفته می‌شود که ذخایر نگهداری متانول در بندر روتردام به ۶۰ درصد کل ظرفیت خود رسیده است، ولی البته میزان عرضه در بازار با توجه به کاهش باثبات تقاضا کماکان متعادل است. در هفته‌های اخیر محموله‌های کمتری از شمال آمریکا به اروپا واصل گردیده است ولی انتظار می‌رود در ماه آینده محموله‌های بیشتر متانول از آمریکا و ترینیداد به اروپا برسد.

علی رغم کاهش ذخایر متانول اروپا قراردادهای خرید با مشکلی مواجه نشده‌اند و خریدهای آنی به آسانی انجام می‌شوند، ولی البته قیمت آن کمی نسبت به قبل بیشتر شده است. بازار متانول اروپا در ماه آگوست بازار آرامی بود و میزان تقاضاهای خرید نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. در اوایل هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت متانول ۵ یورو در هر تن برای فروش متانول در ماه سپتامبر کاهش یافت. قیمت متانول در روز دوشنبه هفته منتهی به ۲۵ اگوست برای فروش یک محموله ۱۰۰۰ تنی براساس ترم فوب روتردام به ۲۳۴ یورو‌ برای تحویل در ماه سپتامبر رسید.

راه‌اندازی واحد متانول پتروناس مالزی

عرضه متانول در جنوب شرق آسیا از این هفته بهبود خواهد یافت، زیرا واحد شماره ۲ تولید متانول شرکت پتروناس با ظرفیت ۱.۶۵ میلیون تن در سال در روز ۸ آگوست به دلیل مشکل فنی تعطیل شد و در هفته آینده بازگشایی خواهد شد. راه اندازی واحد تولید سوخت زیستی محیطی B35 در اندونزی با ظرفیت کم باعث شده است، که تقاضا از سوی بازار های جانبی متانول کاهش یابد.

تقاضای اسید استیک اندونزی برای تولید پلی استر که بخش کوچکی از تقاضای کل متانول را تشکیل می دهد، باثبات باقی مانده است، ولی برعکس اندونزی، در مالزی مصرف اسید استیک از شروع ماه آگوست کاهش یافته است. یک مناقصه ۴۰۰۰ تنی متانول با مبدا تولید خاورمیانه برای تحویل در ماه سپتامبر به قیمت ۲۹۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا انجام شده است. قیمت پیشنهادی خریداران برای هر تن متانول بین ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار بوده است.

بررسی‌ بازار متانول | هفته چهارم آگوست 2023

تغییرات قیمتی متانول برای فروش های آنی در چین، هند و جنوب شرق آسیا از سال ۲۰۲۱ تاکنون.

با توجه به نمودار، قیمت ها در جنوب شرق آسیا بالاتر از قیمت متانول در چین و هند بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *