بررسی بازار متانول در هفته سوم مارس

بررسی بازار متانول

بررسی بازار متانول; تعمیرات واحدها و کمبود نسبی عرضه

در بازار جهانی متانول شاهد بودیم در چین، جنوب شرق آسیا، آمریکا و اروپا تعمیرات برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده از آغاز سال میلادی باعث کاهش تولید گردیده است ولی در هر صورت واحد‌های تعطیل شده مجددا به مدار تولید باز گشته اند ودر این میان واحد تولیدی Equinor در اروپا یک استثنا می باشد که قرار است در ماه آوریل شروع به کار نماید.

واحد متانول Salaleh عمان به دلیل مشکل فنی از هفته گذشته تحت تعمیرات قرار گرفت که تا ۲ هفته به طول خواهد انجامید. در ارزیابی های هفته گذشته قیمت ها با توجه به میزان عرضه و تقاضا در مناطق مختلف تا ۵ دلار کاهش یا افزایش داشتند. بحران مالی در بانک های آمریکا تاثیر منفی بر بازار گذاشته است و باعث شده بازار، انرژی لازم برای رشد در هفته پیش رو نداشته باشد.

افزایش تولید و صادرات متانول ایران

در چین به دلیل مشکلات اخیر بانکی جهانی، کاهش قیمت نفت خام و همچنین شروع به کار مجدد واحد های تعطیل شده در ایران و افزایش صادرات ایران، تمایل به خرید دیده نمی شد. قیمت ها در آسیا اقیانوسیه بین ۶ تا ۱۰ دلار در منطقه کاهش یافت.

  • وضعیت تولید متانول در اروپا و روسیه به این ترتیب خواهد بود که واحد تولید متانول Equinor تحت تعمیرات اساسی قرار گرفته و تا شروع ماه آوریل راه اندازی نخواهد شد.
  • یک واحد کوچک تولید متانول پالایشگاهی در آلمان ممکن است از چرخه تولید خارج شود.
  • واحد تولید متانول Tomsk و چند واحد دیگر در روسیه با ظرفیت پایین کار می کنند.
  • واحد تولید متانول MSK در صربستان کماکان در حالت تعطیل قرار دارد.
  • واحد تولید متانول کاوه در ایران با ظرفیت ۲.۳ میلیون تن در سال که از تاریخ ۵ دسامبر تعطیل شده بود ممکن است در هفته پیش رو بازگشایی شود.
  • یکی از دو واحد تولید متانول در پتروشیمی زاگرس از تاریخ ۶ دسامبر از سرویس خارج گردید و واحد دوم نیز با ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت در حال تولید می باشد. ممکن است در هفته پیش رو واحدی که در طی این مدت تعطیل بوده راه اندازی شود.
  • واحد‌های تولید متانول مرجان، فن آوران و کیمیا پارس اخیرا بعد از مدتی تعطیلی مجددا شروع به کار نموده اند ولی در حال حاضر با ظرفیت پایین کار می کنند.
  • واحد تولید متانول سبلان در پایان ماه فوریه مجددا تولید خود را از سر گرفت و شروع به کار کرد.
  • شرکت OQ در عمان واحد تولید متانول خود با نام Salaleh با ظرفیت ۱.۳میلیون در سال را هفته گذشته به منظور انجام تعمیرات تعطیل نمود که ممکن است پس از گذشت یک هفته بازگشایی شود.

فروش متانول در بارج در طول هفته

بازار متانول اروپا در هفته گذشته از منظر میزان عرضه و تقاضا بازار متعادلی بود ولی قیمت فروش های آنی متانول برای ماه آوریل از طریق بارج، در طول هفته کاهش یافت. عرضه متانول در اروپا هم اکنون در سطح بالایی قرار دارد و با توجه به اینکه در آغاز ماه آوریل واحد تعطیل شده متانول در اروپا با نام Equinor مجددا شروع به کار خواهد نمود میزان عرضه باز هم بیشتر خواهد شد.

از شمال آمریکا نیز محموله هایی از متانول که مربوط به قراردادهای منعقد شده قبل می باشد به زودی واصل و عرضه متانول باز هم بیشتر خواهد شد. بیشتر فعالیت های متانول در هفته گذشته برروی فروش متانول از طریق بارج متمرکز شده بود که در ماه آوریل حمل خواهد شد. نقدینگی برای خرید متانول در ماه مارس به شدت پایین بود.

روز دوشنبه دو مورد فروش آنی در متانول از طریق بارج برای حمل در ماه آوریل به قیمت ۳۴۵ یورو در هر تن براساس ترم تحویل فوب روتردام مورد معامله قرار گرفت که هریک از محموله ها به وزن ۱۰۰۰ تن بود.

روز سه شنبه سه محموله ۱۰۰۰ تنی برای فروش آنی از طریق بارج برای حمل در ماه آوریل با قیمت ۳۴۲ دلار در هر تن و بر اساس ترم تحویل فوب روتردام مورد معامله قرار گرفت. روز چهارشنبه یک محموله ۱۰۰۰ تنی از طریق بارج برای حمل در ماه آوریل و به قیمت ۳۴۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب روتردام مورد توافق قرار گرفت. روز پنج شنبه سه محموله با قیمت های ۳۳۸ و ۳۳۹ و ۳۴۰ دلار و با شرایط فوب به فروش رسید.

تاثیر افزایش تولید و صادرات ایران بر بازار چین

بازگشت تولیدکنندگان ایرانی به چرخه تولید متانول در منطقه آسیا باعث کاهش قیمت متانول در چین نیز شد. کاهش نسبتاً زیاد قیمت انواع سوخت ها و نفت خام نیز باعث شد که بازار در شرایطی قرار بگیرد که قیمت ها مسیر نزولی طی کنند و عرضه یا فروش متانول نیز بیشتر شود.

با توجه به افزایش واردات چین قیمت های محلی در این کشور کاهش یافت ضمن اینکه انتظار می رود در ماه مارس ۵۰۰ هزار تن متانول از طریق ایران وارد بازار چین شود که این افزایش نسبت به ماه قبل بسیار زیاد است. از سوی دیگر خرید های آنی کاهش یابد زیرا خیلی از خریداران با اتکا به ذخایر موجود خود از خرید صرف نظر نمودند. تمایل به خرید با توجه به بروز نگرانی‌ها در خصوص بحران مالی در آمریکا و ورشکستگی بعضی از بانک های آمریکایی در ماه‌های بعد باز هم کمتر خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *