بررسی بازار متانول، MTBE و اتیلن | هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار متانول، MTBE و اتیلن | هفته اول سپتامبر 2023

تعطیلی دو واحد متانول در مالزی و برونئی

جنوب شرق آسیا در روز ۸ سپتامبر به سودآوری زیادی در بازار متانول رسید که این سودآوری، متاثر از سایر بازار های منطقه ای بود. تعطیل شدن ناخواسته و خارج از برنامه دو واحد تولید متانول در هفته شرایط عرضه متانول را دشوار نمود و میزان عرضه متانول در آسیا کاهش یافت. شرکت پتروناس مالزی یک واحد تولید متانول خود  با ظرفیت تولید ۱.۷ میلیون تن در مالزی را در روز ۴ سپتامبر به دلیل وجود نشتی تعطیل نمود و قرار است که پس از یک دوره تعطیلی دو هفته‌ای و پس از رفع عیب، این واحد مجددا وارد چرخه تولید شود.

یک واحد تولید متانول در برونئی با ظرفیت ۸۵۰ هزار تن در سال در روز ۵ دسامبر به دلیل مشکلات فنی تعطیل شد. در روز ۸ سپتامبر معاملات برای نیمه اول ماه اکتبر انجام می شد که در شروع معاملات، قیمت  متانول  ۳۱۰ دلار  در هر تن براساس ترم تحویل CFR Kuantan بود که در پایان معاملات به ۳۳۰ دلار ‌در هر تن رسید.

چشم انداز قیمت متانول سال 2023 تا 2026

کاهش عرضه MTBE در چین

قیمت MTBE در آسیا در روز ۸ سپتامبر در پایانه سنگاپور با ۱۸ دلار افزایش به ۱۰۱۵.۰۶ دلار در هر تن رسید. قیمت این محصول براساس ترم فوب چین با ۱۵ دلار افزایش به ۹۷۵ دلار در هر تن رسید. مسیر بازار در حال حاضر مشخص نیست و همه خریداران در انتظار کشف قیمت های ماه اکتبر هستند. در بازار محلی چین عرضه MTBE کماکان کم است زیرا تقاضا برای بنزین زیاد بوده  و تقاضا برای خرید  این محصول ترکیبی کماکان زیاد است. در شاندونگ چین قیمت با ۲۰۰ یوان  افزایش در هر تن به ۷۹۰۰ تا ۷۹۵۰ یوان ‌در هر تن رسید.

کاهش عرضه MTBE در چین

کاهش عرضه MTBE در چین

شرکت HRC مالزی در هفته منتهی به ۸ سپتامبر یک مناقصه برای خرید ۲۵ تا ۳۵ هزار تن MTBE برای حمل از سپتامبر تا دسامبر  برگزار نمود. در حالی که خریداران تمایل داشتند محصول مورد نیاز خود را براساس فوب چین به قیمت ۹۷۵ دلار در هر تن خریداری نمایند فروشندگان قیمت‌هایی بین ۹۸۰ تا ۱۰۰۰ دلار در هر تن را پیشنهاد دادند.

کاهش تمایل به خرید اتیلن

مذاکرات انجام شده برای خرید اتیلن در هفته منتهی به ۸ سپتامبر از سر گرفته شد ولی تمایل به خرید پایین بود. بعضی از خریداران اعلام داشتند که نیازمندی خود را تامین نموده اند و مخازن آنها پر شده است به  همین دلیل تمایلی به خرید نشان ندادند. خریداران قیمت های ۸۰۰ تا ۸۲۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا  را مطالبه می نمودند.

فروشندگان تمایل داشتند که محصول خود را بین ۸۳۰ تا ۸۴۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا به فروش برسانند. تولید کنندگان اتیلن، نگران افزایش قیمت نفتا بودند و اعلام نمودند که  در صورت افزایش بیشتر  قیمت نفتا، تولید اتیلن به صرفه نخواهد بود. چند واحد کراکر نفتا با ظرفیت کمتر مشغول تولید هستند و بیشتر به فکر فروش اولفین در قالب محموله های آنی هستند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *