افت هفتگی قیمت متانول در بازارهای آسیایی

افت هفتگی قیمت متانول در بازارهای آسیایی

افت هفتگی قیمت متانول; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قیمت متانول در بازارهای آسیایی در هفته منتهی به 10 فوریه در حالی با کاهش روبرو شده که امیدواری ها نسبت به رونق تقاضای چین پس از لغو محدودیت های کرونایی تا حد زیادی تعدیل شده است. به گفته منابع بازار، قیمت‌های پتروشیمی در چین ممکن است پس از تعطیلات سال نو قمری افزایش یافته باشد، اما با توجه به اینکه تولیدکنندگان کالاهای مصرفی پایین‌دستی با کاهش تقاضای داخلی و بین‌المللی دست و پنجه نرم می‌کنند، این شتاب قیمتی تمام شده است.

استفان اینس، مدیر موسسه سرمایه گذاری SPI در یادداشتی نوشت: «در حالی که اکثریت موافق هستند که رشد اقتصادی چین در سال جاری بهبود خواهد یافت، ولی به نظر می‌رسد که در مورد میزان این بازگشت اجماعی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که چینی ها، بر خلاف ایالات متحده و سایر کشورهای غربی، اساساً پس انداز کننده خالص هستند، نه مصرف کننده خالص.”

قیمت متانول در بازارهای آسیایی

قیمت متانول در بازارهای آسیایی

بر اساس داده های دولت، نرخ تورم شاخص قیمت مصرف کننده این کشور در ژانویه نسبت به سال گذشته 2.1 درصد افزایش یافت. با این حال، شاخص قیمت تولیدکننده 0.8 درصد کاهش یافت و سریعتر از انتظارات بازار سقوط کرد.

قرارداد آتی متانول در ماه مه در بورس کالای ژنگژو از 2600 یوان در هر تن در 10 فوریه گذشت و 77 یوان در هر تن در هفته کاهش یافت و به 2598 یوان رسید. معامله برای یک محوله 5000 تنی با قیمت 325 دلار در هر تن سی اف آر چین در 10 فوریه منعقد شد که نسبت به 328 دلار در هر تن سی اف آر چین در اوایل هفته کاهش داشته است.

در همین حال، چشم انداز در آسیای جنوب شرقی پیچیده بوده است. منابع تجاری گفتند، تولیدکنندگان منطقه ای متانول، حجم کمی دارند و برخی تغییرات برنامه ریزی شده آتی در مجمع الجزایر مالایا از قیمت متانول جنوب شرقی آسیا حمایت می کند. با این حال، منابع دیگر گفتند که تقاضا از سوی مصرف کنندگان نهایی ضعیف است.

یک تاجر گفت که چندین خریدار آسیای جنوب شرقی نیاز مبرمی به ذخیره متانول ندارند، زیرا هر ماه تعدادی کشتی وجود دارد که حجم آن را وارد منطقه می کنند.
در هند، احساسات بازار روز به روز به خاطر موجودی‌های فراوان در بنادر و حجم پایین برداشت ضعیف شده است. واردکنندگان برای فروش تحت فشار هستند. یک تولیدکننده داخلی فرمالدئید هندی گفت: برخی از آنها برای دستیابی به نقدینگی، ارزان تر می فروشند.

بررسی تحولات قیمت متانول و بنزن در بازار آسیا

یک تولیدکننده هندی در این باره گفت: علاوه بر این، تقاضای فرمالدئید رو به کاهش است. این بخش نزدیک به 30 درصد از کل تقاضای متانول هند را مصرف می کند. کارخانه ما به طور کامل کار می کند، اما به طور کلی عملیات فرمالدئید در هند به دلیل کندی بخش های تخته سه لا و لمینت، حدود 60 تا 70 درصد کم به نظر می رسد.
منابع بازار گفتند که مناقصه الجزایری برای 10000 تن محموله متانول در نیمه دوم فوریه که انتظار می رفت در نیمه دوم مارس وارد شود، به دلیل پیشنهادات کم قیمتی، به هند واگذار نشد.

قیمت متانول چین

قیمت متانول چین

 

قیمت متانول در بازارهای آسیایی از نگاه پلتس

پلتس متانول را با کاهش 3 دلاری در هر تن در روز در 10 فوریه به 325 دلار در هر تن CFR چین بر اساس تجارت در آن سطح ارزیابی کرد. قیمت‌های داخلی چین شرقی 33 یوان در هر تن در روز کاهش یافت و به 2675 یوان در هر تن رسید. قیمت CFR آسیای جنوب شرقی با کاهش 4 دلار در هر تن در طول دوره به 376 دلار در هر تن، در سطوح قابل مبادله در 370 تا 380 دلار در هر میلیون تن، مطابق با کاهش در بازارهای مجاور ارزیابی شد.

متانول CFR کره در 10 فوریه 7 دلار در هر تن کاهش یافت و به 369 دلار در هر تن رسید که کمتر از شاخص فروش 370 دلار در هر تن سی اف آر کره بود. قیمت CFR تایوان در هفته 10 دلار در هر تن کاهش یافت و به 364 دلار در هر تن رسید، در حالی که در بازارهای مجاور افت قیمت 365 دلار در هر میلیون تن داشت. قیمت متانول CFR هند در 320 دلار در هر تن ارزیابی شد که در روز 10 فوریه ثابت بود، در حالی که نشانه‌های قابل معامله در ورود به ماه مارس از طریق منابع متعدد در 320 دلار در هر تن شنیده شد.

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *