متانول قیمت + واردات

متانول قیمت در بازار جهانی

متانول قیمت/ واردات متانول/ بازار نفت و گاز:

قیمت خریدهای آنی کمتر از خریدهای قراردادی

مقایسه قیمت متانول در اروپا با قیمت متانول در آسیا نشان می دهد که قیمت ها در اروپا بالاتر از چین، تایوان و جنوب شرق اسیا و اندکی پایین تر از کره جنوبی می باشد. مساوی بودن ارزش قیمت دلاری متانول با ارزش یورویی آن حکایت از افزایش قدرت دلار در برابر یورو دارد.

قیمت متانول در اروپا بر اساس عقد قرارداد دراز مدت به ۵۲۰ دلار و یا ۵۲۰ یورو رسیده است در حالی که در خریدهای آنی قیمت هر تن متانول اروپا بین ۳۶۲ تا ۳۶۳ دلار بوده است. در این میان باقی ماندن قیمت هر تن متانول هندوستان در حد ۲۶۸ دلار و یا ۲۶۸ یورو نشان می دهد که در حال حاضر پایین ترین قیمت متانول در منطقه آسیا اقیانوسیه متعلق به هند است.

قیمت متانول

The price of methanol

بررسی نوسانات قیمت جهانی متانول از شروع سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که بعد از جهش قیمتی متانول در نیمسال دوم سال ۲۰۲۰ که قیمت ها در اروپا از مرز ۴۰۰ دلار در هر تن عبور کرد دیگر سطح قیمت متانول پایین نیامد و در ژانویه سال جاری بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ دلار یا اندکی بالاتر بود و به تدریج اندکی کاهش یافت ولی هیچگاه به سطح قیمت قبلی خود در سال ۲۰۲۰باز نگشت.

حرکات صعودی و نزولی متانول در دوسال گذشته در تمام نقاط جهان هماهنگ بوده و شیب های صعودی و نزولی در همه نقاط متاثر از یکدیگر بوده و مسلما از طریق آربیتراژ قیمت ها در سطح جهانی نزدیک‌ به هم شده است. البته در کلیه نوسانات قیمتی، متانول چین پایین ترین سطح قیمت و متانول اروپا بالاترین سطح قیمت را داشته اند.

بسته شدن چند واحد تولیدی و کاهش تولید متانول در ایران

بسته شدن چند واحد تولیدی و کاهش تولید متانول در ایران

  1. • شرکت متانول کاوه به دلایل فنی در تاریخ ۲جولای تعطیل شد و مشخص نیست که از چه زمانی مجددا راه اندازی خواهد شد.
  2. • پتروشیمی زاگرس میزان تولید خود را افزایش داده و به ۸۰ تا ۸۵ درصد سقف تولید اسمی رسانده است. علت بالابردن میزان بهره برداری، برطرف شدن مسائل مربوط به تامین خوراک از بالادست بوده است.
  3. • واحد‌های تولید متانول مرجان،بوشهر ،وکیمیا پارس از شروع ماه آگوست به مدت نامعلومی تولید خود را متوقف نموده اند که دلیل آن پرشدن مخازن، نبودن فضا برای نگهداری تولیدات جدیدو هزینه های سنگین حمل بوده است.
  4. • واحد تولید متانول سبلان از شروع ماه آگوست به مدت نامعلومی میزان تولید خود را کاهش می دهد که علت آن پرشدن مخازن ونداشتن فضا برای نگهداری محصول بوده است.

میزان بهره برداری از واحد‌های تولید متانول در ایران در هفته های آینده قابل افزایش است زیرا هزینه های حمل تا اندکی کاهش یافته و فشار هزینه های صادرات کمتر شده است. بسیاری از تولید کنندگان متانول ایران در حال حاضر سرگرم‌ انجام‌ مذاکرات با تامین کنندگان گاز واحد‌های تولیدی که عمدتا دولتی هستند می باشند تا بتوانند قراردادهای طولانی‌مدت با مشتریان متانول خود منعقد کنند و نسبت‌ به‌ فروش قراردادی به آنها اقدام نمایند.

تازمانی که قیمت گاز برای تولید کنندگان مشخص نباشد آنها نمی دانند که قیمت فروش خود را چگونه محاسبه کنند و اگر قیمت گاز تحویلی به تولید کنندگان تا حدی باشد که آنها قادر به رقابت با کشورهایی همچون قطر و عربستان نباشند در این صورت سود حاصله از تولید متانول بسیار کاهش خواهد یافت و شاید پاسخگوی هزینه های تولید متانول سازان ایران نباشد.

مخالفان کاهش قیمت گاز صنایع می گویند تولید کنندگان باید با ارائه طرحهای سود آور و صرفه جویی و کاهش هزینه ها و بهینه سازی مصرف سوخت، موقعیت صادراتی خود را حفظ کنند و گاز که یک ثروت ملی است نباید فقط برای پتروشیمی ها ارزان باشد.

میزان کل متانول تولیدی در جهان به استثنای متانول چین در طی سالهای ۲۰۲۰تا۲۰۲۲ نشان می دهد که بیشترین میزان تولید متعلق به منطقه خاورمیانه و در مرحله بعد آمریکای جنوبی است. پیش بینی ها تا پایان سال جاری میلادی حاکی از افزایش میزان تولید این محصول در سطح جهانی خواهد بود و تولید جهانی را به بالاتر از ۴ میلیون تن خواهد رساند.

حمل دریایی نامطمئن و تمایل به حمل جاده ای و ریلی در اروپا

حمل دریایی نامطمئن و تمایل به حمل جاده ای و ریلی در اروپا

در اروپا مشکل حمل‌ونقل و بخصوص حمل و نقل آبی کماکان بر میزان معاملات متانول و سایر محصولات تاثیر می گذارد. وقوع یک‌ بارش در این هفته سطح‌ رودخانه راین را اندکی بالاتر آورد ولی تا زمانی که رودخانه قابلیت کشتیرانی خود را پیدا کند معامله گران و تجار متانول به سوی حمل و نقل جاده ای و ریلی روی آورده اند و این بخش از حمل و نقل با ترافیک مشتری مواجه گردیده است.

معاملات انجام شده متانول در اروپا

  1. درروز چهار شنبه دومحموله ۱۰۰۰تنی متانول از طریق بارج با قیمت ۳۶۲یورو در هرتن به فروش رسید. یکی‌ از این محموله ها برای حمل در ماه سپتامبر و دیگری برای حمل در نیمه دوم سپتامبر تا نیمه دوم اکتبر بوده و هردو محموله براساس ترم فوب روتردام خریداری شده اند.
  2. درروز پنجشنبه دو محموله برای حمل بوسیله بارج در نیمه دوم سپتامبر تا نیمه اول اکتبرباقیمت ۳۶۲ یوروو براساس ترم فوب روتردام معامله شد.وزن هرمحموله‌متانچل ۱۰۰۰تن بوده است.
  3. در روزجمعه یک محمله ۱۰۰۰تنی دیگر برای حمل از طریق بارج به قیمت هر تن ۳۶۳ یورو با شرایط مشابه فوب روتردام به فروش رسید.

معاملات انجام شده متانول در اروپا

بررسی تغییرات قیمتی متانول از شروع سال ۲۰۲۰ در منطقه اروپا نشان می دهد که قیمت این محصول در قراردادهای خرید به صورت پلکانی و سالانه و معمولا در شروع سال، مرتبا افزایش یافته و همسو با این افزایش قیمت، میزان قیمت در فروش آنی نیز افزایش یافته است ولی بخصوص در ماه جولای و آگوست سال جاری قیمت متوسط هفتگی برای فروش آنی متانول کاهش زیادی نسبت به فروش سیستماتیک در قرارداد های رسمی و مدت دار داشته است.

افزایش تدریجی قیمت متانول در چین

افزایش تدریجی قیمت متانول در چین

در حالی که خاورمیانه بیش از ۲میلیون تن متانول از کل ظرفیت تقریبا ۴میلیون تنی تولید متانول درجهان در حال حاظر را می تواند تامین کند ولی در تمام ماه‌ های سالهای ۲۰۲۰ تا آگوست سال جاری، در حدود ۵۰۰ هزارتن‌ از کل این ظرفیت عملا تحقق نیافته و اجرایی نگردیده است. کاهش مستمر تقاضا برای خرید متانول در تایوان و جنوب شرق آسیا، معامله گران را به سمت کاهش قیمت متانول در قرارداد های آینده سوق داده است.

قیمت فروش آنی متانول در چین در طول هفته افزایش یافت زیرا با افزایش قیمت خوراک واحدهای تولید متانول در بالا دست، قیمت متانول نیز در چین افزایش یافت. کاهش ارزش یوان چین در برابر دلار، هزینه های واردات را در چین افزایش می دهد و توزیع کنندگان متانول قیمت ها را بالا بردند تا هزینه های واردات را جبران کنند. در این هفته بازار متانول چین در معاملات آنی با افزایش قیمت همراه شد که به دلیل افزایش قیمت متانول در معاملات سپتامبر واکتبر بود.

البته دلیل اصلی افزایش قیمت برای ماه‌های سپتامبر و اکتبر، برداشت مستمر از ذخایر انباشته شده در دوران مبارزه با کوید ۱۹ بوده و این نوید را می دهد که با فروش زیاد چین در این ایام، چین بار دیگر به قله های اوج قبلی فروش وبالا رفتن قیمت متانول که معمولا در ماه‌های سپتامبر واکتبر است نزدیک شود و از این پس چین حضور پررنگ تری در بازارهای جهانی خواهد داشت.

افزایش قیمت های منطقه ای نفت خام و زغال سنگ، بر افزایش قیمت متانول در چین و افرایش تقاضا برای این محصول تاثیر داشته است که باعث تقویت موضع معامله گران در خرید هر چه بیشتر و همچنین افزایش انگیزه تولیدکنندگان برای پرکردن انبارها و فروش‌ هرچه ‌بیشتر شده است.

ارزانترین متانول در چین و هند

ارزانترین متانول در چین و هند

قیمت فروش های آنی متانول در آسیا اقیانوسیه از ژانویه سال ۲۰۲۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ مرتبا و هم سو با اروپا و آمریکا افزایش یافته ولی این افزایش در تایوان، جنوب شرق آسیا و کره‌ جنوبی بیشتر از چین‌ و هندوستان بود. با آغاز سال ۲۰۲۲ قیمت‌ متانول کاهش یافت و این روند نزولی تا پایان آگوست ادامه داشت ولی احتمالا در دو ماه آینده روند قیمت ها مجددا افزایشی خواهد بود. در حال حاضر پایین ترین قیمت متانول مربوط به هند است.

آخرین داده های گمرک چین نشان می دهد که این کشور ۱.۲۵میلیون تن متانول در ماه جولای سال جاری وارد نموده است که بیشترین میزان واردات متانول از جولای ۲۰۲۰ تا کنون بوده است. واردات ماه جولای ۱۷درصد نسبت به ماه ژوئن و ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است. واردات متانول چین تا پایان ماه جولای ۷.۲ میلیون تن بوده است که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد.

صادرات متانول چین در ماه جولای ۱۸درصد نسبت به ماه ژوئن افزایش یافته و به ۲۳۷۰۰ تن رسیده است که ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد.در شش ماهه اول سال ۲۰۲۲ یعنی از ماه‌های ژانویه تا جولای ۱۲۳۷۰۰تن متانول صادر شده که این میزان به اندازه نیمی از صادرات متانول در مدت مشابه سال ۲۰۲۱بوده است.

قیمت 1 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

مقایسه میزان واردات متانول چین در سالهای ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۲ میلادی نشان می دهد که بالاترین میزان واردات متانول چین در سال ۲۰۲۰ بوده که واردات در این سال به ۱۳ میلیون تن رسید. در سال ۲۰۲۱ میزان‌ واردان کاهش یافت و به کمی بالاتر ۱۱ میلیون تن رسید. طبق گزارشات آرگوس بیشترین میزان واردات متانول چین از کشورهای ایران، عمان و عربسنان سعودی بوده است. چین از کشورهای دیگری همچون مالزی، برونئی، نیوزلند، قطر وچند کشور دیگر نیز متانول وارد می کند.

لینک منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *