با بالا رفتن صادرات نفت خام خاورمیانه: نرخ کرایه نفتکش های غول پیکر افزایش یافت

با بالا رفتن صادرات نفت خام خاورمیانه: نرخ کرایه نفتکش های غول پیکر افزایش یافت

براساس اعلام منابع صنعتی و داده‌های رفینیتیو، اجاره نفت‌کش‌های غول پیکر برای انتقال نفت خام از خاورمیانه به آسیا با رزرو محموله‌های بیشتری در ژوئن به بالاترین حد خود از آوریل رسیده است.

شرکت شیپ بروکینگ میوا اینترنشنال، نرخ کرایه یک نفت‌کش بسیار بزرگ (VLCC) از خاورمیانه به چین، ژاپن و سنگاپور در روز پنجشنبه را کمی بالاتر از 80 در مقیاس جهانی ارزیابی کرد که بالاترین سطح از آوریل تاکنون است.

مقیاس جهانی یک ابزار صنعتی است که برای محاسبه هزینه‌های حمل‌و‌نقل استفاده می‌شود. افزایش نرخ حمل‌ونقل پیش از افزایش تقاضای نفت خام آسیا در سه ماهه سوم است زیرا پالایشگاه‌ها تعمیرات و تولید خود را برای پاسخگویی به پیک تقاضای سوخت در تابستان افزایش می‌دهند.

به گفته منابع صنعتی، با افزایش رزرو نفت‌کش‌ها در کوتاه مدت دسترسی منطقه‌ای به آنها کاهش یافته است، درحالی‌که افزایش نرخ آنها در غرب باعث افزایش تنش در آسیا شده است.

یکی از دلالان کشتی گفت “بازار اکنون در حال داغ شدن است و شاهد محموله‌های بیشتری تا پایان ماه ژوئن خواهیم بود”.
او تعداد نفتکش ‌ای اجاره شده برای بارگیری نفت خام خاورمیانه در ژوئن را 156 فروند دانست درحالی‌که این رقم برای ماه می 137 نفتکش افزایش یافته است. به گزارش میوا، اجاره VLCC در مسیر خلیج آمریکا-چین در 14 ژوئن با 500 هزار دلار افزایش به 9.34 میلیون دلار رسید.

امریل جمیل، تحلیلگر ارشد رفینیتیو، گفت “بازار حمل‌و‌نقل در این هفته (هفته دوم ژوئن) به‌طور قابل توجهی تقویت شده است؛ به طوری که مسیرهای اصلی به آسیا بسیار بالاتر از هفته گذشته (هفته اول ژوئن) ذکر شده اند که نشان از رشد واردات در آگوست به چین دارد”.

او گفت انتظار می‌رود نفت خام آمریکا که در ژوئن به آسیا می‌رسد، به بالاترین حد خود یعنی 9.96 میلیون تن برسد که 27.9 درصد نسبت به ماه می افزایش دارد. به گفته یک منبع آگاه، پیش‌بینی می‌شود نرخ اجاره ها در هفته‌های آتی بالاتر رود و با ظهور “ناوگان سایه” برای انتقال نفت تحریمی روسیه، ایران و ونزوئلا برخی کشتی‌ها را از مسیر دور کرده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *