بررسی بازار بنزین و نفتا خاورمیانه | هفته پایانی جولای 2023

بازار بنزین و نفتا خاورمیانه

افزایش تقاضای بنزین استرالیا

آمارها نشان می‌دهد که صادرات بنزین هندوستان ۲.۰۷ درصد در ماه ژوئن کاهش داشته است. در شروع معاملات روز ۲۸ جولای قیمت انواع بنزین افزایش یافت که دلیل آن تقاضای زیاد از سوی استرالیا بود. فعالان بازار دلیل افزایش تقاضای بنزین استرالیا را مسافرت توریست‌ها از منطقه آسیا به استرالیا می‌دانند. شرکت PMI مکزیک با توجه به فصل تابستان و افزایش مسافرت‌ها و بیشتر شدن مصرف بنزین محموله‌هایی را از چین و سنگاپور وارد نموده است.

کاهش ذخایر میعانات سبک در سنگاپور

در پایان هفته منتهی به ۲۸ جولای به دلیل کاهش عرضه نفتا در منطقه آسیا اقیانوسیه و خاورمیانه و کاهش آربیتراژ از سوی غرب قیمت نفتا اندکی افزایش یافت.

ذخایر میعانات سبک در هفته مذکور نسبت به هفته قبل ۱۱.۰۱ درصد افزایش یافت و در فاصله روزهای ۲۰ تا ۲۶ جولای میزان ذخایر پس از ۱۵ ماه در پایین‌ترین سطح بود مجدداً افزایش یافت که دلیل آن افزایش واردات نفتا از سوی سنگاپور بود. ذخایر میعانات سبک که شامل بنزین ریفرمیت و نفتا می‌شود از ۱۲۱۷۶ بشکه در هفته قبل به ۱۳۵۱۶ بشکه در هفته منتهی به ۲۸ جولای رسید.

حجم صادرات میعانات سبک سنگاپور ۴۷۰ درصد رشد نسبت به هفته قبل داشت و به ۱۵۶۴۲۸ تن رسید و بیشترین حجم صادرات به دو کشور چین و کره جنوبی صورت گرفته است.

کاهش انجام آربیتراژ از غرب

کاهش انجام آربیتراژ از سوی غرب و استفاده از نفتا به عنوان ماده ترکیب شونده با بنزین باعث گردید که قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل CFR ژاپن به بالاترین حد خود در ۷ هفته گذشته برسد. در روز ۲۷ جولای قیمت نفتا ۷.۸ دلار در هر تن افزایش یافت.

صادرات نفتای تایلند به ۲۳۵۰۴ بشکه در روز رسید که ۴۹۰.۰۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد. بیشترین میزان صادرات تایلند مربوط به دسامبر سال ۲۰۲۰ می‌شود که صادرات تایلند ۲۵۰۶۶ بشکه‌ در روز بود. میزان صادرات نفتا به ژاپن باز هم افزایش خواهد یافت.

فرآورده‌های نفتی آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس - ترم فوب  سنگاپور

فرآورده‌های نفتی آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس – ترم فوب سنگاپور

در هفته منتهی به ۲۸ جولای کلیه فرآورده‌های نفتی در منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس براساس ترم فوب سنگاپور افزایش قیمت داشتند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *