کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس بعید است

کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس بعید است

به گفته منابع صنعتی، علیرغم هشدارهای وزیر انرژی عربستان سعودی در خصوص کاهش تولید نفت خام، تضمینی نیست که سعودی ها برای کاهش بیشتر تولید در نشست بعدی اوپک پلاس در اوایل ژوئن تلاش کنند.

عبدالعزیز بن سلمان در کنفرانسی در دوحه با تاکید بر انتقادات قبلی خود از تجار و دلالان کوتاه مدتی در بازار نفت، هشدارهای خود را بار دیگر تکرار کرده است. این اظهار نظر گمانه زنی ها در مورد احتمال کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس در دیدار وزرای این گروه در وین در 4 ژوئن را افزایش داد.

اما برخی از منابع آگاه به انرژی اینتلیجنس گفتند که این اظهارات درست تفسیر و تعبیر نشده است. یکی از منابع صنعتی گفت: تفسیر اظهارات وزیر سعودی توسط برخی رسانه ها و معامله گران که شاید می خواهند واکنش اوپک پلاس را آزمایش کنند، بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفته است.

با توجه به عوامل متعددی که می تواند تحولات فعلی بازار را تغییر دهد، از جمله بن بست بر سر سقف بدهی ایالات متحده، روند تقاضای تابستانی و افزایش مورد انتظار برداشت از ذخایر، یک منبع تجاری دیگر فکر می کند بعید است که اوپک پلاس در نشست آتی کاهش بیشتر تولید را انتخاب کند.

نمایندگان اوپک در مورد نحوه شکل‌گیری سیاست عرضه در نشست بعدی اکثراً سکوت کرده‌اند، اما دو نماینده بر این باورند که بعید است کاهش دیگری در تولید هدفمند اتفاق بیفتد.
در حال حاضر، به نظر می رسد چند گزینه پیشنهادی وجود دارد که این نشست می تواند درباره آنها تصمیم گیری کند.

کی از گزینه ها این است که اوپک پلاس به سیاست فعلی تولید خود پایبند باشد – کاهش اجباری 2 میلیون بشکه در روز از اکتبر و 1.66 میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه از اول ماه مه – آن هم در بحبوحه افزایش احتمالی تقاضا در نیمه دوم سال 2023.

گزینه خلاقانه این است که اوپک پلاس بدون نیاز به کاهش بیشتر تولید، کاهش 1.66 میلیون بشکه در روز را که فعلا داوطلبانه است، به طور رسمی اعلام کند، در نتیجه این گروه متعهد می شود که تقریباً 3.7 میلیون بشکه در روز نفت خام را از بازار خارج کند.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اخیراً گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره احتمال اختلاف روسیه و عربستان سعودی بر سر سیاست تولید اوپک پلاس را رد کرد و گفت که این گروه بهترین کار را برای بازار انجام خواهد داد.

وی که پیش از این گفته بود “بعید می‌دانست که اوپک پلاس در نشست وین «گام‌های جدیدی» بردارد”، در اظهاراتی تاکید کرد: «روسیه با شرکای خود وارد بحث خواهد شد تا بهترین را برای بازار تعیین کند، در حالی که به تمام تصمیم‌های قبلی پایبند است.

انرژی اینتلیجنس تخمین می زند که تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال 2023 سریعتر رشد خواهد کرد که منجر به رشد سالانه 1.76 میلیون بشکه در روز خواهد شد و در نتیجه تقاضای جهانی نفت به 101.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *