تاریخچه بازار MTBE و ETBE بررسی جامع

تاریخچه بازار MTBE و ETBE

چین ، بزرگترین تولید کننده MTBE است. از سال ۲۰۱۸ تا کنون میزان تولید و میزان مصرف MTBE برابر و در حدود ۲۵ میلیون تن در هر سال بوده است . پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۳۲ نیز این وضعیت ادامه داشته باشد. 

در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲ میلیون تن به ظرفیت تولید MTBE در سطح جهان اضافه شد. در سال جاری میلادی نیز ظرفیت های جدیدی برای تولید این محصول در چین آمریکا و هندوستان اضافه خواهد شد. چشم انداز اضافه شدن ظرفیت تولید این محصول تا سال ۲۰۲۷ بسیار ناچیز و کمتر از ۵۰۰ هزار تن خواهد بود.

MTBE and ETBE Market History - بازار نفت و گاز پتروشیمی

چین با تولید ۵۵.۹ درصد MTBE در جهان بزرگترین تولید کننده این محصول است. عربستان سعودی و آمریکا نیز در مراتب بعدی قرار دارند. کل تولید جهانی این محصول در حدود ۲۵ میلیون تن در سال می باشد.

MTBE and ETBE Market - بازار نفت و گاز پتروشیمی

در حالی که چین بزرگترین تولید کننده MTBE در جهان می باشد در زمینه تولید ETBE هیچ جایگاه مهمی ندارد. آمریکا با بیش از ۴۰ درصد تولید ETBE بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان می باشد و کشورهای هلند و برزیل در مراتب بعدی قرار دارند. کل تولید جهانی این محصول در حدود ۳ میلیون تن در سال میباشد

شمال شرق آسیا متقاضی اصلی MTBE

بیشترین تقاضا برای MTBE از سال ۲۰۱۸ تا کنون از منطقه شمال شرق آسیا بوده است . تقریباً نیمی از تقاضای جهانی برای این محصول را تقاضاهای شمال شرق آسیا تشکیل می دهد. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۲ نیز میزان تقاضای این منطقه بیشتر از سایر مناطق جهان باشد. خاورمیانه و اروپای غربی نیز از متقاضیان عمده این محصول هستند.

تقاضا برای ETBE در جهان

بیشترین تقاضا برای ETBE در جهان متعلق به دو منطقه شمال شرق آسیا و غرب اروپا و میزان کمی از تقاضا نیز متعلق به اروپای مرکزی و روسیه می باشد. میزان تقاضا برای این محصول از سال ۲۰۱۸ تا کنون و چشم انداز آن تا سال ۲۰۳۲ در حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون تن می باشد.

تقاضا برای MTBE به تفکیک مناطق نشان می‌دهد که بیشترین تقاضا مربوط به شمال شرق آسیا و بین ۱۲ تا ۱۵ هزار تن در طی سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ می باشد. بزرگترین متقاضی این محصول در این منطقه کشور چین می باشد.

صادرات و واردات MTBE

بررسی معاملات انجام شده در خصوص صادرات و واردات MTBE براساس آمارهای سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که در مناطق شمال آمریکا و اروپا صادرات و واردات تقریبا به صورت یکسان و یا باقدری تفاوت انجام شده است ولی مناطقی همچون شمال شرق آسیا وخاور میانه عمدتا صادر کننده و مناطقی چون جنوب شرق آسیا عمدتا وارد کننده بوده اند.

بررسی تاریخچه تجارت MTBE

بررسی تاریخچه تجارت MTBE از سال ۲۰۱۸ تا کنون و پیش بینی آن در سال ۲۰۳۲ نشان می دهد که جنوب شرق آسیا بزرگترین وارد کننده و  آمریکای لاتین و شرق اروپا نیز از وارد کنندگان ابن محصول خواهند بود. آمریکا خاورمیانه ،شمال شرق آسیا و جنوب آسیا، کماکان مهمترین صادر کنندگان این محصول خواهند بود.

از سال ۲۰۱۸ تا کنون بیشترین تقاضا برای بنزین مربوط به شمال آمریکا و شمال شرق آسیا بوده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۲ میزان تقاضا بر اساس مناطق به همین گونه باشد.

تاریخچه بازار MTBE و ETBE

استفاده از متیل ترشری بوتیل اتر (MTBE) به عنوان یک ماده افزودنی در بنزین در دهه 1980 در ایالات متحده آغاز شد تا بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی‌های خروجی خودروها را تضمین کند. این استفاده منجر به افزایش تقاضا برای MTBE در ایالات متحده و سراسر جهان شد. با این حال، نگرانی‌هایی در مورد تأثیرات زیست محیطی آن به وجود آمد. به ویژه احتمال نشت آن به آب زیرزمینی در صورت نشت از مخازن ذخیره سازی یا خطوط لوله.

در سال‌های اخیر، استفاده از MTBE در ایالات متحده و برخی از کشورها کاهش یافته و به جای آن، ترکیبات دیگری مانند اتانول به کار گرفته شده است. برای بهبود عملکرد سوخت و کاهش آلودگی‌های خروجی، استفاده از اتیل ترشری بوتیل اتر (ETBE) به عنوان جایگزین MTBE در برخی از کشورها آغاز شده است. ETBE از ترکیباتی مانند گروه اتیل، گروه ترت‌بوتیل و گروه اتر تشکیل شده است و از نظر محیط زیستی پایدارتر از MTBE است. به علاوه، ETBE به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مشابه با MTBE، به عنوان یک جایگزین مناسب برای MTBE در بنزین به شمار می‌رود. تولید ETBE از ترکیب ایزوبوتیلن با اتانول انجام می‌شود و در برخی کشورهای اروپایی به جای MTBE استفاده می‌شود.

تقاضای کم روسیه و اروپا

در مناطقی همچون اروپا و روسیه و آسیای مرکزی ،میزان تقاضا بسیار پایین تر از مناطق فوق الاشاره می باشد ودر آبنده نیز تقاضای این مناطق در حد کمی باقی خواهد ماند. توضیح اینکه وجود تقاضا برای بنزین ارتباط مستقیم با تقاضا برای MTBE خواهد داشت تقاضا برای MTBE در اروپا به تفکیک کشورهای متقاضی تا سال ۲۰۳۲ بدون تغییر پیش بینی می شود.

عربستان اولین تولید کننده در خاورمیانه

بیشترین میزان تولید MTBE و تقاضا برای آن در خاورمیانه مربوط به عربستان است. کشورهای قطر، ایران و امارات نیز از تولیدکنندگان این محصول با میزان تولید کمتر هستند و میزان کمی نیز از سوی کویت تامین‌می گردد. چشم انداز تولید این محصول تا سال ۲۰۳۲ تغییر چندانی نخواهد داشت. از سال ۲۰۱۸ تا کنون میزان تقاضای بنزین و MTBE در حدود ۲۵ میلیون تن بوده و چشم‌انداز آن تا سال ۳۰۳۲ در حدود ۳۰ میلیون تن خواهد بود.

رومانی و بلغارستان متقاضیان اصلی MTBE در شرق اروپا

از سال ۲۰۱۸ تا کنون بیشترین تقاضا برای MTBE در کشورهای شرق اروپا متعلق به رومانی،بلاروس و بلغارستان بوده است.کل‌ تقاضای‌ اروپای شرقی در حدود ۸۰۰ هزار تن بوده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۲ تغییر چندانی نداشته باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *