بررسی بازار نفتا و گاز مایع | هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار نفتا و گاز مایع | هفته اول سپتامبر 2023

عدم امکان اربیتراژ نفتا از آمریکا به اروپا

حجم ذخایر نگهداری نفتا در بنادر سه گانه اروپایی آنتورب روتردام و آمستردام با ۱۷ درصد رشد به ۲۷۶ هزار تن در هفته منتهی به یکم سپتامبر رسید. اولین ارزیابی قیمت پلتس از بیونفتا براساس ترم فوب ۱۴۰۰ دلار در هر تن بود. قیمت نفتا حاصل از پالایش نفت خام با ۱۰ دلار افزایش در هر تن به ۶۶۵ دلار در هر تن رسید. عرضه کم نفتا و عدم انجام آربیتراژ از سوی غرب باز گردید که قیمت نفتا مورد حمایت قرار گیرد.

 

صادرات نفتای روسیه همانند صادرات بنزین و گازوئیل این کشور به دلیل طولانی شدن زمان تعمیرات کاهش یافته و عرضه این محصولات در بازار کمتر بوده است. در عین حال با توجه به استفاده از نفتا به عنوان یک محصول ترکیبی با بنزین و استفاده زیاد از بنزین در روزهای اخیر نیاز به نفتای ترکیبی در بازار بیشتر بوده است.

عدم امکان اربیتراژ نفتا از آمریکا به اروپا

رشد صادرات گاز مایع آمریکا به اروپا

صادرات LPG از آمریکا به اروپا و همچنین به حوزه دریای مدیترانه با رشد ۳۹۸ هزار تنی نسبت به ماه قبل، در ماه آگوست به ۹۶۰ هزار تن رسید. پیش بینی میزان واردات گاز مایع از آمریکا به اروپا در ماه سپتامبر ۶۰۰ هزار تن می باشد. از ۹۶۰ هزار تن صادرات گاز مایع ماه آگوست،  ۵۰۸ هزار تن آن به شمال غرب اروپا صادر شد که در مقایسه با ماه گذشته ۱۱۵ هزار تن بیشتر بود.

این در حالی است که میزان صادرات گاز مایع آمریکا به حوزه دریای مدیترانه در ماه آگوست، ۴۰۹ هزار تن بود که ۲۴۱ هزار تن  بیشتر از ماه قبل بود. حجم صادرات به ترکیه ۱۸۵ هزار تن، بلژیک ۱۶۶ هزار تن هلند ۱۵۱ هزار تن، سوئد ۱۵۰ هزار تن، فرانسه ۸۸ هزار تن، اسپانیا ۶۸ هزار تن، مراکش ۶۳ هزار تن و مصر ۴۶ هزار تن بود. صادرات پروپان آمریکا به اروپا به میزان ۶۹۹ هزار تن و صادرات بوتان آمریکا ۲۶۲ هزار تن بود.

بازار بوتان در انتظار تقاضای بیشتر

بازارهای پروپان و بوتان در اروپا در انتظار تغییر قیمت هستند. در حالی که نگاه برای بازه زمانی بلند مدت کماکان مثبت است، برخی عوامل منفی نیز بر فعالیت های معاملات آنی تأثیر گذاشته‌اند. در بازار بوتان شمال غرب اروپا به دلیل کمبود تقاضا، قیمت بوتان اندکی کاهش یافته است. تقاضا های زیادی برای کشتی های Coaster دیده می شود ولی خریداران به دلیل اینکه تقاضای بوتان برای ترکیب با بنزین تاکنون کم بوده است برای انجام خرید مردد هستند.

بازار بوتان از اوایل تابستان به دلیل اقتصاد ضعیف و کاهش تقاضا، دچار رکود شده است. بازار هنوز هم شرایط خوبی ندارد ولی در صورت افزایش تقاضا، نگاه ها در بازه زمانی بلند مدت همچنان مثبت است. معامله گران هنوز هم نمی‌دانند چه زمانی قیمت ها افزایش پیدا خواهند کرد و در چه مقطعی  تقاضای خرید رشد چشمگیر خواهد داشت. در مورد پروپان نیز در خصوص احتمال افزایش تقاضا از بازارهای اروپا نگاه شکاکانه وجود دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *