نفتا (Naphtha) چیست؟ انواع + کاربرد

نفتا چیست؟

نفتا یک ترکیب شیمیایی است که با انجام فرآیندهایی از نفت بوجود می آید که قابل اشتعال است و به عنوان سوخت در برخی کاربردهای تجاری استفاده می شود. در این مقاله به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی انواع و کاربردهای نفتا می پردازیم.

نفتا چیست؟

نفتا، هر یک از مخلوط‌ های هیدروکربنی مایع فرار و بسیار قابل اشتعال که عمدتاً به عنوان حلال و رقیق‌کننده و به عنوان مواد خام برای تبدیل به بنزین استفاده می‌شود. نفتا نامی بود که در ابتدا به انواع فرار نفت صادر شده از زمین در منطقه باکو آذربایجان و ایران اطلاق می شد. در اوایل قرن اول میلادی، نفتا توسط نویسنده یونانی دیوسکوریدس و نویسنده رومی پلینی بزرگ ذکر شده است. کیمیاگران از این کلمه عمدتاً برای تشخیص مایعات متحرک مختلف با نقطه جوش پایین، از جمله اترها و استرها استفاده می کردند.

در کاربرد مدرن کلمه نفتا معمولاً با یک پیشوند مشخص همراه است. نفتای قطران زغال سنگ یک محصول تجاری فرار است که از تقطیر قطران زغال سنگ بدست می آید. نفتای شیل از تقطیر نفت تولید شده از شیل قیری با تقطیر مخرب به دست می آید. نفتای نفتی نامی است که عمدتاً در ایالات متحده برای تقطیر نفت حاوی هیدروکربن‌های آلیفاتیک و جوشش بالاتر از بنزین و کمتر از نفت سفید استفاده می‌شود.

انواع نفتا (Naphtha)

نفتا علاوه بر ایزومرهای بالقوه پارافین که در محدوده جوش نفتا وجود دارد، حاوی مقادیر متفاوتی از پارافین‌ها، الفین‌ها، ترکیبات نفتن و مواد معطر و الفین به نسبت‌های مختلف است. حلال‌های آلیفاتیک از هیدروکربن‌های پارافینی و سیکلوپارافین‌ها (نفتن‌ها) تشکیل شده‌اند و ممکن است مستقیماً از نفت خام از طریق تقطیر به دست آیند. نوع دوم نفتا حاوی مواد آروماتیک است که معمولاً بنزن جایگزین آلکیل است و به ندرت یا اصلاً از نفت به عنوان فرآورده مستقیم به دست می آید.

بنابراین Naphtha به دو نوع اصلی آلیفاتیک و معطر تقسیم می شود. این دو نوع از دو جهت متفاوت هستند: اول، در نوع مشتقات هیدروکربنی که حلال را تشکیل می دهند، و دوم، در روش های مورد استفاده برای ساخت آنها. حلال های آلیفاتیک از مشتقات هیدروکربن پارافینی و سیکلو پارافین ها (نفتن ها) تشکیل شده اند و ممکن است مستقیماً از نفت خام از طریق تقطیر به دست آیند. نوع دوم آن حاوی مواد آروماتیک است که معمولاً بنزن جایگزین آلکیل است و به ندرت از نفت خام به عنوان مواد مستقیم به دست می آید.

حلال استودارد یک تقطیر نفت خام است که به طور گسترده به عنوان حلال تمیز کننده خشک و به عنوان یک پاک کننده عمومی و چربی زدا استفاده می شود. همچنین ممکن است به عنوان رقیق کننده رنگ، به عنوان حلال در برخی از انواع تونرهای فتوکپی، در برخی از انواع جوهرهای چاپ و در برخی از چسب ها استفاده شود. حلال استودارد شکلی از ارواح معدنی، روح سفید و Naphtha در نظر گرفته می شود.

حلال استودارد متشکل از آلکان های خطی (50-30 درصد)، آلکان های شاخه دار (40-20 درصد)، سیکلوآلکان ها (40-30 درصد) و مشتقات هیدروکربن معطر (10-20 درصد) است. طول زنجیره هیدروکربنی معمولی از C7 تا C12 است.

انواع نفتا

انواع نفتا

 کاربرد های Naphtha چیست؟

رقیق سازی نفت خام سنگین

نفتا برای رقیق کردن نفت خام سنگین به منظور کاهش ویسکوزیته، امکان و تسهیل حمل و نقل استفاده می شود. نفت خام سنگین رقیق نشده به طور معمول نمی تواند از طریق خط لوله حمل شود و همچنین ممکن است پمپاژ آن به نفتکش ها دشوار باشد. سایر رقیق‌کننده‌های رایج عبارتند از میعانات گاز طبیعی و نفت خام سبک. با این حال، نفتا یک رقیق کننده بسیار کارآمد است و می تواند پس از حمل و نقل و پردازش از نفت خام سنگین رقیق شده بازیافت شود.

نفتا معمولا به عنوان یک حلال استفاده می شود. در کراکینگ هیدروکربنی، صابون های لباسشویی و مایعات تمیز کننده استفاده می شود. از naphtha برای ساخت لاک نیز استفاده می شود و گاهی به عنوان سوخت اجاق گازهای کمپی و حلال (رقیق کننده) رنگ استفاده می شود.

سوخت

نفتای سبک به عنوان سوخت در برخی کاربردهای تجاری استفاده می شود. یک مثال قابل توجه، فندک های مبتنی بر فتیله، مانند Zippo است که مایع فندکی Naphtha را به داخل یک فتیله از یک مخزن می کشد تا با استفاده از سنگ چخماق و چرخ مشتعل شود. همچنین سوختی برای اجاق‌های کمپینگ و فانوس‌های نفتی است که به «گاز سفید» معروف است، جایی که نقطه جوش پایین naphtha باعث می‌شود آتش سوزی آسان شود.

نفتا گاهی بر نفت سفید ترجیح داده می شود زیرا خطوط سوخت را کمتر مسدود می کند. Naphtha همچنین از لحاظ تاریخی به عنوان سوخت در برخی از قایق های پرتاب کوچک که در آن فن آوری بخار غیر عملی بود استفاده می شد. بیشتر آنها برای دور زدن قوانین ایمنی مربوط به پرتاب بخار سنتی ساخته شده اند.

پلاستیک ها

نفت در زندگی امروزه نقش مهمی دارد و Naphtha یک جزء حیاتی در تولید پلاستیک است. مواد اولیه انواع پلاستیک، الیاف مصنوعی و الکل‌های صنعتی استفاده می‌کنند. برای مثال بخش عمده تینرهای رنگرزی از نفتا تشکیل می‌شود و بیشتر ترکیب‌های پلاستیکی اتیلنی با این ماده ساخته می‌شوند.

همچنین با استفاده از فرایندهای کاتالیستی می‌توان آن را به بنزین‌های اکتان بالا و سوخت‌های نفتی دیگر نیز تبدیل کرد. این ماده حلالی بسیار نیرومند با کاربردهای متنوع است به همین جهت برای تولید مواد شوینده و تصفیه مواد هیدروکربنی دیگر نیز استفاده می‌شود. همچنین از آن برای تولید جلادهنده‌ها و لاک‌ها و به عنوان سوخت گرمایشی و پخت‌ و پز (مشابه گاز مایع و نفت سفید) نیز استفاده می‌شود.

فرآیند رقیق سازی نفت خام

فرآیند رقیق سازی نفت خام

بررسی قیمت نفتا

قیمت نفتا به نفت خام بستگی دارد زیرا این ماده از پالایش نفت خام تولید می شود و به عنوان یکی از پتروشیمی های اساسی برای محصولات پایین دستی نقش مهمی ایفا می کند. نوسانات زیاد قیمت Naphtha همراه با ناآرامی های سیاسی اخیر آسیای خاورمیانه و افزایش تقاضای این ماده در کشورهای در حال توسعه تشدید شده است. بنابراین پیش بینی قیمت آن نامطمئن تر می شود. توسعه مدل‌هایی برای پیش‌بینی ترک نفتا (تفاوت قیمت بین Naphtha و نفت خام) با به حداقل رساندن ضرر ناشی از تغییرات قیمت آن کمک می‌کند.

جدول قیمت نفتا

نفتا در چه مواردی استفاده می شود؟

  •  حلال ها (رقیق کننده ها)برای رنگ ها
  •  حلال های خشک شویی
  •  حلال برای آسفالت کاتبک
  •  حلال ها در صنعت لاستیک
  •  حلال برای فرآیندهای استخراج صنعتی

ملاحظات بهداشتی و ایمنی

این ماده خطرات مختلفی مانند مخلوط قابل اشتعال هیدروکربن ها را دارد مانند: اشتعال پذیری، سرطان زایی، تحریک پوست و راه های هوایی و غیره. انسان می تواند در محیط کار از طریق استنشاق، بلع، تماس پوستی و تماس چشمی در معرض Naphtha قرار گیرد. اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) حد مجاز قرار گرفتن در معرض آن در محل کار را 100 ppm (400 میلی گرم بر متر مکعب) در یک روز کاری 8 ساعته تعیین کرده است.

آیا نفتا همان بوتان است؟

سوخت فندک ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد: بوتان، گازی بسیار قابل اشتعال، بی رنگ و به راحتی مایع می شود که در فندک های گازی و مشعل های بوتان استفاده می شود. نفتا، یک مخلوط هیدروکربنی مایع قابل اشتعال فرار است که در فندک‌ها و مشعل‌های فتیله‌ای استفاده می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *