گام بزرگ ترکیه برای دستیابی به استقلال انرژی

گام بزرگ ترکیه برای دستیابی به استقلال انرژی

گام بزرگ ترکیه برای دستیابی به استقلال انرژی: بهره برداری از ذخایر گازی کشف شده دریای سیاه

کمتر از یک ماه مانده به انتخابات عمومی که سرنوشت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، را تعیین می کند، دولت از کشف میدان گاز طبیعی در دریای سیاه و آغاز انتقال آن از 20 آوریل خبر داد و اینکه این اتفاق ترکیه را به سمت استقلال انرژی پیش می برد.

وزیر منابع طبیعی ترکیه ظرفیت این میدان را حدود 710 میلیارد متر مکعب به ارزش بیش از 500 میلیارد دلار دانست که می تواند نیاز مسکونی و صنعتی ترکیه را به ترتیب تا 35 سال و یک دهه و نیم را برآورده کند.

انتقال گاز از میدان ساکاریا در دریای سیاه قرار است اواخر این هفته آغاز شود و در ابتدا حدود 10 میلیون متر مکعب در روز تولید خواهد کرد که در طی سه سال آینده این حجم به 40 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

CNN ترک به نقل از وزیر منابع طبیعی اعلام کرد، توزیع گاز طبیعی برای خانوارها قرار است در ماه می آغاز شود. این یک پیروزی بزرگ برای رئیس‌ جمهور اردوغان است که محبوبیت خود را پس از زلزله ویرانگری که بیش از 40000 کشته و ده‌ها هزار ساختمان مخروبه برجای گذاشت، از دست داده بود.

راه اندازی میدان ساکاریا به اردوغان این امکان را می دهد که با وجود تورم افسارگسیخته در ترکیه، با دادن انرژی رایگان به مردم شانس انتخاباتی خود را افزایش دهد. اوایل ماه، جاری بلومبرگ به نقل از اقتصاددانان یونی کردیت اعلام کرد، انتظار می رود تورم سالانه ترکیه در پایان سال به 50 درصد برسد، اگرچه سیاست پولی سخت‌ تر می ‌تواند بسته به نتیجه انتخاباتی ماه می، این نرخ را به 24 درصد در سال 2024 کاهش دهد.

اگرچه آنکارا به صادرات گاز طبیعی به اروپا برای تقویت خزانه دولت چشم دوخته است، وعدۀ کاهش قبوض انرژی مصرفی در داخل کشور شانس برنده شدن اردوغان در انتخابات را افزایش می دهد.

14 ماه می، اردوغان که 20 سال حکومت کرده و کاملا اقتدارگرا شده است، با نامزد حزب مخالف موسوم به “گاندی ترکیه”، کمال قلیچ داراوغلو، رقابت خواهد کرد. ترکیه به واردات نفت و گاز از روسیه، آذربایجان، ایران، قطر، آمریکا، نیجریه و الجزایر وابسته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *