کاهش وابستگی ترکیه به واردات با کشف جدید میدان گاز در دریای سیاه

, ,
کشف جدید میدان گاز در دریای سیاه

به گزارش بازار نفت و گاز، ترکیه روز دوشنبه از کشف جدید میدان گاز در دریای سیاه خبر داد. ذخایر گاز طبیعی ترکیه در دریای سیاه اکنون به 710 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است. در اوایل سال جاری، اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بر سر راه اندازی یک هاب گاز طبیعی در ترکیه به توافق رسیدند.

ترکیه روز دوشنبه از کشف جدید میدان گاز طبیعی در دریای سیاه خبر داد و تخمین‌ها را برای میدانی که قبلاً کشف شده در این حوضه را ارتقا داد، که می‌تواند گام بزرگی برای این کشور در کاهش واردات گاز و تنوع بخشیدن به منابع انرژی باشد. 

میدان ساکاریا که قبلاً کشف شده بود، شاهد ارتقای ذخایر خود بود، در حالی که کشف جدید در Caycuma-1 تخمین ترکیه از گازی را که می‌تواند جایگزین بسیاری از واردات آن شود، که این کشور شدیداً به آن وابسته است، افزایش می‌دهد.

اردوغان به نقل از رویترز گفت: در نتیجه تجزیه و تحلیل داده‌ها، ما ذخیره 540 میلیارد مترمکعبی اعلام شده قبلی را به 652 میلیارد متر مکعب اصلاح کردیم. همچنین افزود “این کشف جدید در را برای کشف های جدید باز خواهد کرد و ما در اسرع وقت حفاری چاه های جدید را آغاز خواهیم کرد و امیدواریم که از سال آینده استفاده از این گاز را آغاز کنیم”.

میادین گازی جدید توسعه یافته قرار است راه طولانی را به سمت تنوع انرژی ترکیه طی کنند. این کشور تاکنون برای تامین انرژی بیشتر به واردات متکی بوده است. تهاجم روسیه به اوکراین ضربه سختی به اقتصاد ترکیه و قیمت انرژی وارد کرده و واردات انرژی را برای آنکارا بسیار گران‌تر کرده است.

بلومبرگ خاطرنشان می کند که قبل از به روز رسانی ذخایر این هفته، مقامات ترکیه انتظار داشتند که منابع گازی دریای سیاه بتواند حدود یک سوم تقاضای گاز این کشور را تامین کند. ترکیه همچنین در حال آماده شدن برای میزبانی بالقوه یک هاب گازی برای گاز روسیه و سایر گازها است که البته ممکن است از نظر سیاسی برای اتحادیه اروپا خوشایند نباشد.

پوتین برای اولین بار پیشنهاد کرد که روسیه منابع گاز طبیعی مورد نظر برای خطوط لوله آسیب دیده نورد استریم را به دریای سیاه و ایجاد یک هاب گاز اروپایی در ترکیه هدایت کند. از زمانی که پوتین برای اولین بار پیشنهاد ایجاد هاب گاز در ترکیه را داد، دو کشور زمان را تلف نکرده اند و در ماه اکتبر به تنظیم کننده انرژی مربوطه خود دستور دادند تا فوراً کار فنی را برای تحقق پیشنهاد روسیه آغاز کنند.

نواک روز جمعه در مصاحبه ای با شبکه خبری روسیا-24 گفت: در حال حاضر گازپروم به طور فعال با همکاران ترکیه ای با سایر شرکت کنندگان بالقوه این پروژه از کشورهای دیگر همکاری می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *