هدف نیجریه برای افزایش تولید نفت تا 1.7 میلیون بشکه

,
هدف نیجریه برای افزایش تولید نفت

گابریل تنیمو آدودا، نماینده دائم نیجریه در اوپک، در حاشیه سمینار اوپک پلاس در وین به انرژی اینتلجنس گفت “نیجریه، بزرگترین تولیدکننده اوپک در آفریقا، به امید اینکه سهمیه بالاتری در توافق اوپک پلاس به‌دست آورد، قصد دارد تا نوامبر 2023 تولید نفت خود را به 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش دهد”.

نیجریه نتوانسته است تولید خود را به سهمیه‌اش در توافق اوپک پلاس برساند. وقوع خرابکاری در خطوط لوله و سرقت نفت همراه با کمبود سرمایه‌گذاری برای ظرفیت تولید، نیجریه را به بزرگترین کشور عقب مانده در تولید نفت خام در اوپک پلاس تبدیل کرده است.

سرقت نفت و خرابکاری خطوط لوله مدت‌هاست که صنعت بالادستی نفت و گاز نیجریه را تحت تأثیر قرار داده و عمده‌ترین شرکت‌ها را از این کشور خارج کرده است و همچنین، اغلب منجر به وضعیت فوق العاده بحرانی در پایانه‌های کلیدی صادرات نفت خام می‌شود.

سهمیه نیجریه در اوایل سال جاری 1.742 میلیون بشکه در روز بود، اما به‌دلیل کاهش 400.000 بشکه‌ای تولید نیجریه با توافق اوپک پلاس در اوایل ژوئن، این رقم به 1.38 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

باتوجه به ارزیابی سه منبع مستقل (IHS، وود مکنزی و ریستاد انرژی)، اوپک اعلام کرد سطح تولید مورد نیاز نیجریه ممکن است به‌روزرسانی شود تا برابر با میانگین تولیدی باشد که می‌تواند در سال 2024 به دست آورد. اوپک همچنین افزود “برنامه تولید اعلام شده نیجریه در سال 2024 میلادی 1.578 میلیون بشکه در روز است که مشروط به راستی‌آزمایی است و در صورت تأیید، این رقم به‌عنوان تولید مورد نیاز برای سال 2024 در نظر گرفته خواهد شد”.

تولید نفت نیجریه حدود ۱ میلیون بشکه در روز کمتر از ظرفیت آن است. دولت کمبود سرمایه گذاری، کمبود منابع مالی به دلیل انتقال انرژی و ناامنی را از جمله عوامل ایجاد کننده این وضعیت عنوان کرده است. به گفته بنگا کومولاف، مدیر کمیسیون نظارتی بالادستی نفت نیجریه (NUPRC)، “نیجریه ظرفیت فنی مجاز برای تولید حدود 2.5 میلیون بشکه‌ای در روز را دارد. با این‌حال، تولید فعلی نفت و میعانات گازی این کشور به‌دلیل چالش‌های مهم و گسترده حدود 1.5 میلیون بشکه در روز است”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *