جریمه 18 میلیارد دلاری پاکستان به دلیل عدم تکمیل پروژه گازی ایران

,
عدم تکمیل پروژه گازی ایران

رسانه های محلی گزارش داده اند که اگر پاکستان پروژه خط لوله گازی با ایران را تکمیل نکند، با جریمه 18 میلیارد دلاری مواجه خواهد شد. این پروژه که باید روزانه حدود 750 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی را به پاکستان برساند، با مشکلاتی همراه بوده است که مهمترین آنها ناکامی پاکستان در ساخت بخش زیربنایی خود است.

ایران پیش از این بخشی از خط لوله خود را ساخته است، اما پاکستان باید خط لوله عبوری از خاک خود را تا سال 2024 به پایان برساند. اگر اسلام آباد این خط لوله را اجرا نکند، تهران تهدید به شکایت و غرامت 18 میلیارد دلاری کرده است.

این خط لوله باید تا سال 2019 تکمیل می شد، اما دو کشور توافق اولیه خود را اصلاح کردند تا به پاکستان زمان بیشتری برای ساخت بخش خود از خط لوله بدهند.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است که قرار است در مورد مشکلات با “طرف های مربوطه” از جمله ایران و ایالات متحده گفتگو کند که واکنش شدید رئیس کمیته محاسبات عمومی ناظر شفافیت برای وزارتخانه ها و سازمان های دولتی را در پی داشت.

روزنامه داون پاکستان به نقل از نور علم خان نوشت : اگر آمریکا پروژه خط لوله گاز بین ایران و پاکستان را نپذیرد، باید جریمه را بپردازد .ایالات متحده باید استانداردهای دوگانه را از بین ببرد زیرا واشنگتن در قبال نیازهای هند برای تامین انرژی کاملا با نرمش رفتار می کند ولی قصد مجازات پاکستان را دارد.

تحریم های آمریکا علیه ایران و فشار واشنگتن بر اسلام آباد از جمله دلایل تاخیر در تکمیل خط لوله عنوان شده است. گازی که از ایران از طریق خط لوله جدید دریافت می شود، برای امنیت انرژی پاکستان ضروری است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *