بررسی بازار ان پی کا (NPK) و آشنایی با تولید کنندگان

بررسی بازار ان پی کا (NPK) و آشنایی با تولید کنندگان

واردات NPK یا کود تشکیل شده از نیتروژن، فسفات، پتاسیم به هند از آوریل سال ۲۰۲۲ تا مارس سال ۲۰۲۳ میلادی ۷۹% رشد نسبت به سال قبل داشت و از ۹۵۵ هزار تن به ۱.۷ میلیون تن رسید که علت آن افزایش واردات روسیه به هند بود.

بیش از ۹۸ درصد واردات NPK به هند در دوره مذکور از روسیه وارد هند شد و باعث گردید که فروشندگان این محصول به هند یعنی مراکش و عربستان سعودی به میزان خیلی کمی واردات به این کشور داشته باشند.

دو شرکت عربستانی با مشارکت یکدیگر از سال ۲۰۱۸ سالانه ۲۰ هزار تن NPK از نوع ۲۶-۲۶-۱۰ به هندوستان صادر نمودند که تا سال ۲۰۲۱ این دو شرکت صادرات خود را به هندوستان تا ۱۳۸ هزار تن افزایش دادند ولی در سال ۲۰۲۲ مجدداً صادرات کاهش یافت و به ۳۳ هزار تن رسید و به این ترتیب بازار هندوستان بیشتر توسط کالای روسی تامین گردید.

مراکش در ژوئن سال ۲۰۲۰ یک محموله به وزن ۲۷۵۰۰ تن NPK از نوع ۱۶-۳۲-۱۲ به هندوستان صادر نمود و بدین گونه صادرات این محصول خود به هندوستان را آغاز نمود. پیش از آن شرکت PhosAgro در سال ۲۰۱۸ با موفقیت وارد بازار هند شده بود. 

صادرات NPK چین در سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ عمدتاً به جنوب شرق آسیا آفریقا و شمال شرق آسیا بوده است. بیشترین میزان صادرات به کشورهای میانمار فیلیپین و ویتنام در جنوب شرق آسیا و مضامین بیک در آفریقا بوده است.

چین بزرگترین تولید کننده NPK

چین‌ بزرگ ترین انواع NPK است و ظرفیت تولید این محصول در چین در حدود سه برابر ظرفیت سایر کشورهای جهان است است. البته کیفیت همه انواع محصولات NPK تولید شده در چین یکسان نیست ولی عمده تولیدات چینی مبتنی بر روش Steam Granulation برروی خوراک ورودی است که عمدتا این خوراک ها کیفیت پایینی دارند. عمده صادرات چین به کشورهای آسیای جنوب شرقی، اندونزی، تایلند، مالزی و فیلپین است.

- بازار نفت و گاز پتروشیمی

آمار صادرات NPK چین از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۲۳ نشان می دهد که در چهار سال اخیر و از سال ۲۰۱۹ میزان صادرات افزایش بسیار زیادی داشته است. در طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ صادرات این محصول از چین کاهش شدیدی داشته است. 
 
تقاضای NPK ژاپن از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۱ میلادی عمدتاً برای دو نوع از انواع NPK بوده است که شامل Advanced compound NPK و Blended NPK بوده است. کمتربن میزان تقاضای این کشور برای NPK مایع بوده است. 

تغییر اندک میزان تولید کود های شیمیایی در کره جنوبی 

تولید انواع کود شیمیایی در کره جنوبی از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۲ تغییر چندانی نداشته و بین ۱.۴ تا ۱.۷ میلیون تن بوده است. 

multi nutrient - بازار نفت و گاز پتروشیمی

میزان مصرف کود های شیمیایی در کره جنوبی در این بازه زمانی ده ساله به تدریج کاهش یافته و بین یک میلیون تن در سال ۲۰۱۲ تا ۸۰۰ هزار تن در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در نوسان بوده است. صادرات کره جنوبی نیز در فاصله سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ افزایش یافته است. 

تاثیر قیمت گاز بر تولید NPK 

تغییرات قیمت گاز‌ طبیعی در مرکز TTF که تاثیر گذار برروی قیمت NPK نیز می باشد از سال ۲۰۲۱ روند صعودی شدید خود را آغاز کرد و در ماه جولای سال ۲۰۲۲ به اوج خود رسید و از آن زمان سیر نزولی خود را آغاز نمود و هم اکنون در حال رسیدن به کف قیمتی خود در سال ۲۰۲۱ است که اغلب کارشناسان کاهش قیمت گاز تا این حد را پیش بینی نمی کردند. 

آشنایی با تولیدکنندگان NPK در اندونزی 

از کل تولیدات NPK در اندونزی ۶۹ درصد آن توسط بخش دولتی وشرکتهایی همچون پتروکیمیا و Pupuk تولید می شود و ۳۱ درصد آن توسط بخش خصوصی و شرکتهایی همچون Sentana و Agrifert تولید می شود. 

npk plant - بازار نفت و گاز پتروشیمی

مهمترین واحد های تولید NPK دراندونزی:

شرکت Agrifert که مرکزیت آن در مالزی است دارای سه واحد تولیدی در اندونزی است: 
PT Agree Indomas /Palembang 
PT Agree Timur Mas/ Surabaya 
PT Agree SumbaMas/Padang 

شرکت Perisentana دارای دو واحد تولیدی در شهر سوماترای اندونزی و یک واحد تولیدی در شهر Surabaya است. این شرکت محصولات خود را با نام تجاری Mahkota به فروش می رساند و قادر است سالانه ۱.۲ میلیون تن NPK به بازار عرضه نماید.

شرکت Henfeng Evergreen یک شرکت تولید کننده کودهای شیمیایی در چین است که با دو شرکت اندونزیایی مشارکت دارد و سالانه ۱۰۰ هزار تن کود شیمیایی به بازار عرضه می کند.

چند شرکت دیگر اندونزیایی نیز هستند که به صورت گسترده و در اشکال متنوع NPK را به صورت گرانول و یا به صورت پودر و یا با ترکیب با سایر کودهای شیمیایی به بازار عرضه می کنند. 

 

واردات NPK تایلند با توجه به درصد نیتروژن، فسفات و پتاسیم موجود در آن نشان می دهد که  بیشترین میزان واردات مربوط به واردات NPK براساس در صدای مساوی نیتروژن، فسفات و پتاسیم است.

واردات NPK تایلند

واردات NPK تایلند

درصد واردات NPK فیلیپین را نوع ۱۴۱۴۱۴ تشکیل می دهد و کمترین میزان واردات از نوع ۱۶۱۶۱۶ می باشد. این در حالی است کهبیشترین میزان واردات تایلند از نوع ۱۵۱۵۱۵ بوده است. 

واردات NPK فیلیپین

واردات NPK فیلیپین

از سال ۲۰۱۷ واردات NPK اروپا تا سال ۲۰۲۲ با شیب خفیف در حال کاهش بود ولی پس از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ واردات از روسیه به اروپا باشیب خیلی تند کاهش یافت و تا کنون نیز ادامه دارد. در این سالها واردات هندوستان از روسیه مرتبا افزایش یافته است.

بیشترین حجم واردات انواع NPK از کشورهایی به غیر از روسیه مربوط به NPK نوع ۲۶۲۶۱۰ می باشد و بیشتربن حجم واردات این محصول به هندوستان در فاصله سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ مربوط به سال ۲۰۲۲ و بیش از ۴۰۰ هزار تن بوده است در حالی که نوع ۱۶۳۲۱۲ وارداتی در حدود ۳۰۰ هزار تن داشته است. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *