اوکراین برق نیروگاه هسته ای تحت تصرف روسیه را مجددا وصل کرد

,
Nuclear power plant under Russian control

اوکراین روز دوشنبه پس از قطع کوتاه برق نیروگاه زاپوریژیا که آن را به ژنراتورهای اضطراری وابسته کرده بود، این نیروگاه را مجددا به منبع برق خارجی خود وصل کرد. ژنراتورهای دیزلی پشتیبان پیش از این وارد نیروگاه در جنوب اوکراین شده بود تا از خنک نگه داشتن سوخت هسته ای و جلوگیری از یک فاجعه احتمالی اطمینان حاصل کنند.

هر یک از طرفین طرف دیگر را مقصر قطع برق در روز دوشنبه دانستند. یک مقام محلی مستقر در روسیه گفت که خود اوکراین خط برق را قطع کرده است اما شرکت دولتی انرژی هسته‌ای انرگواتوم اوکراین علت قطعی را شلیک گلوله سربازان روسی اعلام کرد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی با تایید این قطعی گفت “امنیت هسته‌ای در این نیروگاه بسیار آسیب پذیر است”. رافائل گروسی، در توییتی نوشت “باید هم‌اکنون با حفاظت از این نیروگاه موافقت کنیم چرا که این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد”.

با وجود اینکه شش راکتور نیروگاه تعطیل شده‌اند، همچنان به منبع برق دائمی برای خنک ماندن سوخت هسته‌ای و پیشگیری از ذوب احتمالی نیاز است. انرگواتوم از کافی بودن ژنراتورهای دیزل پشتیبان برای سوخت 10 روزه خبر داد. اخباری در فضای مجازی با این مفهوم که “شمارش معکوس آغاز شده است” منتشر شد.

این نیروگاه که در جنوب اوکراین تحت تصرف روسیه در امتداد رودخانه دنیپر قرار دارد، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است که بارها مورد هدف نیروهای روسیه قرار گرفته است. به گفته انرگواتوم، این هفتمین بار از زمان تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در فوریه 2022 است که برق نیروگاه قطع می‌شود.

در دوره‌های قبل، منبع تغذیه خارجی پس از شروع به کار ژنراتورهای اضطراری وصل می‌شد. قبل از حمله روسیه، این نیروگاه حدود یک پنجم برق مورد نیاز اوکراین را تامین می‌کرد. وزارت انرژی اوکراین گفت که برق نزدیک به 250000 مشترک در منطقه زاپوریژیا درنتیجه آسیب به تجهیزات نیروگاه در پی آخرین گلوله باران روسیه قطع شده است، اما این برق قبلاً با شروع به کار ژنراتورهای اضطراری وصل می‌شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *