نفت 80 دلاری تا پایان امسال دست یافتنی است

,
نفت 80 دلاری

نیکلای شولینگوف، وزیر انرژی روسیه، در اظهاراتی با اشاره غیرمستقیم به قیمت نفت برنت گفت “باید این واقعیت را قبول کنیم که بهای نفت امسال می‌تواند به 80 دلار در هر بشکه برسد و این محدوده قیمت قابل دستیابی است”. وی در ادامه افزود: نفت 80 دلاری برای مصرف کنندگانی که این محصولات را خریداری می‌کنند، می‌تواند مناسب باشد. توافق اوپک پلاس که روسیه یکی از طرفین آن است، تمام اقدامات لازم برای ایجاد تعادل مجدد در بازار نفت را انجام می‌دهد.

سه هفته پیش (هفته آخر می)، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، گفت که به لطف افزایش تقاضا در تابستان و کاهش تولید اوپک پلاس، قیمت نفت برنت در پایان سال جاری نسبتا بالاتر از 80 دلار در هر بشکه خواهد بود.

شولگینوف همچنین گفت “وزارت انرژی روسیه انتظار دارد این کشور امسال نسبت به سال گذشته، شاهد کاهش تولید نفت و میعانات گازی خود به میزان 20 میلیون تن معادل 400 هزار بشکه در روز باشد”.

روسیه متعهد شده است تولید نفت خود را از ماه مارس 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد که درحال حاضر تا پایان سال 2024 تمدید خواهد شد. اما داده‌های صادرات نفت خام روسیه در هفته‌های اخیر نه تنها هیچ روند کاهشی را نشان نداد بلکه برعکس، صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا در حال افزایش است.

صادرات نفت خام دریایی روسیه همچنان بالاست و میانگین صادرات چهار هفته‌ای منتهی به 4 ژوئن نشان می‌دهد که تعداد محموله‌ها رو به افزایش است و این امر باعث ناامیدی شرکای آن در توافق اوپک پلاس شده است.

روسیه گزارش سطح تولید نفت را متوقف کرده است و بازار و تحلیلگران بایستی برای اطلاع از عرضه روسیه به داده‌های ردیابی کشتی‌ها، منابع تجاری و آمار واردات در چین و هند تکیه کنند. پس از نشست اوپک پلاس در 4 ژوئن در وین، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، گفت “ما با روسیه درمورد موضوع تولید آن رایزنی کردیم و از روسیه خواستیم اطلاعات تولید خود را با شفاف بیشتر ارائه دهد”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *