چین 40 درصد از رشد تقاضای نفت در سال 2023 را به خود اختصاص خواهد داد

رشد تقاضای نفت در سال 2023

رشد تقاضای نفت در سال 2023

شرکت مشاوره وود مکنزی پیش بینی کرد چین حدود 40 درصد از رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2023 میلادی را به خود اختصاص خواهد داد، زیرا اقتصاد این کشور از قرنطینه های شدید خارج شده است.

البته موسسه وودمکنزی بر این باور است که رشد مصرف نفت، قیمت ها را به سطح سال 2022 باز نمی گرداند. وودمکنزی در گزارشی نوشت: در یک سناریوی اصلی، اقتصاد چین در سال جاری پس از لغو استراتژی مهار کووید، 5.5 درصد رشد خواهد کرد.

این رشد اقتصادی معادل 1 میلیون بشکه در روز از 2.6 میلیون بشکه افزایش تقاضای جهانی نفت در سال جاری است. در این گزارش آمده است که سناریوی رشد بالا که بر اساس آن تولید ناخالص داخلی چین 7 درصد افزایش خواهد یافت، 400 هزار بشکه دیگر به تقاضای روزانه چین اضافه می کند.

وودمکنزی افزود: با این حال، میانگین قیمت نفت خام برنت امسال کمتر از میانگین 99 دلار در هر بشکه که در سال 2022 باقی خواهد ماند، زیرا بازارها اکنون با هرج و مرج ناشی از جنگ روسیه علیه اوکراین سازگار شده است.

وودمکنزی همچنین پیش‌بینی می‌کند که برنت از حدود 75 دلار در هر بشکه، به میانگین 89.40 دلار در هر بشکه در سال جاری، افزایش می‌یابد. سناریوی رشد تولید ناخالص داخلی بالاتر چین می تواند 5 دلار در هر بشکه به این قیمت اضافه کند.

وودمکنزی افزود: حاشیه‌های سود جهانی صنعت پالایشگاهی در سه ماهه چهارم به حدود 6 دلار در هر بشکه در مقایسه با 11 دلار در هر بشکه در سال گذشته کاهش می‌یابد، زیرا افزایش ظرفیت پالایشی جهانی از رشد تقاضا برای سوخت حمل‌ و نقل پیشی گرفته است.

این گزارش نشان می‌دهد سناریوی رشد تولید ناخالص داخلی بالاتر چین، صادرات بنزین، جت، دیزل و بنزین این کشور را با افزایش مصرف داخلی کاهش می‌دهد و از حاشیه‌های سود پالایشی جهانی تا 50 سنت در هر بشکه در سه ماهه چهارم حمایت می‌کند.

این شرکت مشاوره انتظار دارد حاشیه سود گازوئیل به میانگین 30 دلار در هر بشکه در سه ماهه چهارم برسد، در حالی که انتظار می رود بنزین به طور متوسط حدود 5 تا 6 دلار در هر بشکه باشد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: oil price

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *