تورم نفتی؛ از رویا تا واقعیت

,
تورم نفتی
تورم نفتی؛ از رویا تا واقعیت. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده‌است که قیمت بالای بنزین تاثیری به‌‌‌‌‌‌‌مراتب پایین‌تر بر تورم ایالات‌متحده نسبت به آنچه قبلا تصور می‌شد، دارد. بر اساس عرف متداول بازار انرژی، معمولا افزایش تورم ناشی از رشد قیمت نفت، در ماه نخست پس از افزایش قیمت نفت‌خام رخ می‌دهد؛ موضوعی که البته دوام چندانی نداشته و تنها مقطعی و کوتاه‌مدت است.

بررسی رابطه بین تورم و قیمت سوخت

مدتهاست که مطابق با منطق متعارف و حاکم بر اقتصاد کلان، افزایش قیمت نفت و گاز جدا از داده‌های پولی یک کشور، غالبا از علل اصلی رشد تورم به‌حساب می‌آید. به گزارش اویل‌‌‌‌‌‌‌پرایس، با گذشت سالیان زیاد از وقوع تورم بالا در ایالات‌متحده در طول دهه ۷۰میلادی، بسیاری از تحلیلگران وقوع دو شوک بزرگ در قیمت نفت در آن برهه را عامل اصلی تورم کم‌‌‌‌‌‌‌سابقه یادشده می‌دانند. از منظر این تحلیلگران، قیمت نفت و تورم در یک رابطه علت و معلولی با هم مرتبط هستند، بنابراین هم‌‌‌‌‌‌‌زمان با بالا‌رفتن قیمت نفت، تورم تمایل به صعود در همان جهت را نشان می‌دهد، البته برعکس این قضیه نیز صادق است. نفت از عناصر تاثیرگذار در اقتصاد بوده و اگر هزینه استخراج و تولید آن افزایش یابد، قیمت تمام‌شده محصولات نهایی همچون فرآورده‌های نفت و پتروشیمی نیز به‌طور طبیعی افزایش می‌‌‌‌‌‌‌یابد. در عین حال، نتایج حاصل از یک مطالعه جدید بیانگر آن است که قیمت بالای گاز در مقایسه با نفت، تاثیر بسیارضعیف‌‌‌‌‌‌‌تری بر هسته (سخت) تورم در ایالات‌متحده نسبت به آنچه از قبل مفروض‌بود، دارد.

تورم در ایالات‌متحده

بررسی عوامل تاثیر‌‌‌‌‌‌‌گذار بر آخرین موج تورم در ایالات‌متحده نشان می‌دهد که رابطه بین قیمت بالای حامل‌‌‌‌‌‌‌های انرژی از یک‌سو و تورم از سوی دیگر، به‌سادگی قابل‌تعریف و تبیین نبوده و استناد به داده‌های آماری موجود کمکی شایانی به نتیجه‌‌‌‌‌‌‌گیری در این زمینه نمی‌کند. به گزارش اکونومیست، نرخ تورم در ایالات‌متحده پس از صعود بی‌وقفه و رسیدن به بالاترین حد خود طی چند دهه گذشته، از اواسط سال‌۲۰۲۲ روندی کاهشی را در پیش گرفت و در حال‌حاضر به سطح نسبتا مطلوب ۵/ ۶درصد رسیده است. بر اساس مطالعه‌‌‌‌‌‌‌ای که توسط مرکز تحقیقات سیاست اقتصادی آمریکا انجام‌شده‌است، مصرف سوخت خودرو معادل ۴‌درصد از سبد مصرفی‌‌‌‌‌‌‌ شهروندان در ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهد، رقمی به‌‌‌‌‌‌‌مراتب پایین‌تر از ‌درصد اختصاص یافته برای مواد‌‌‌‌‌‌‌خوراکی یا حتی تامین سرپناه. علاوه‌بر این، افزایش یک‌درصدی قیمت نفت‌خام به‌معنای افزایش ۶/ ۰درصدی قیمت بنزین است که حکایت از میزان تاثیر قیمت نفت‌خام بر تورم دارد. در ادامه گزارش مرکز تحقیقات سیاست اقتصادی آمده است که به‌طور معمول رشد تورم حاصل از افزایش قیمت نفت، در اولین ماه پس از رشد قیمت نفت‌خام اتفاق می‌افتد. این گزارش تاکید می‌کند که این مساله مقطعی و کوتاه‌مدت بوده و در ماه‌های بعد با شدت و سرعت ماه نخست، ادامه نخواهد داشت.

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت می شود !!