متغیرهای بازار و انتظارات بازار نفت

عربستان‌سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت نیز به‌سبب خبرهایی که افزایش تقاضا از بازار به گوش می‌رسد برای اولین‌بار در ۶ماه گذشته بهای نفت خود را برای مشتری‌های آسیایی افزایش داد. قیمت هربشکه نفت‌خام عربستان‌سعودی در بازار بین‌المللی بدون احتساب تخفیف‌های اعمال‌شده نزدیک به ۸۰دلار است. فعالیت پایانه صادراتی جیحان ترکیه که روزانه یک‌میلیون بشکه صادر می‌کرد پس از زلزله‌ای که رخ‌داد متوقف شد. ترمینال دیگری که نفت را به بازارهای بین‌المللی می‌فرستد نیز بین ۶تا۸ فوریه تعطیل خواهدشد.

دانیال هاینز دستیار کمیته استراتژی در (ANZ bank) در سیدنی استرالیا قطع ۵۳۵هزار بشکه‌ای از پایانه یوهان وردروپ نروژ در دریای شمال را هم یکی دیگر از دلایل اختلال عرضه عنوان کرد.  براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی داده‌های بازار نشان می‌دهد افزایش تقاضای نفت بازار جهانی در سال‌۲۰۲۳ روزانه ۹/ ۱میلیون بشکه خواهد بود و رکورد ۷/ ۱۰۱میلیون بشکه‌ای را ثبت می‌کند: «نزدیک به نیمی از رشد تقاضای جهانی از سوی چین خواهد بود، حتی اگر چگونگی و سرعت آن نامشخص باشد.» هرچند آژانس در کنار چین، روسیه را نیز کارت دیگر تاثیرگذار بر بازار خواند. تحریم‌هایی که گروه هفت و متحدانش علیه نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی روسیه اعمال کردند یکی از دلایل نگرانی‌ها مبنی‌بر اختلال در عرضه است که براساس گزارش آژانس «عرضه مناسبی که از ابتدای ۲۰۲۳ شروع شد، با تحریم‌های روسیه خیلی زود کمتر می‌شود.»

درآمدهای انرژی روسیه به دلیل تحریم‌ها رو به کاهش است و منجر به کاهش قیمت نفت‌خام روسیه، اورال شده‌است. بر اساس داده‌های وزارت دارایی روسیه، درآمدهای بودجه‌روسیه از نفت و گاز – از جمله درآمدهای مالیاتی و گمرکی – در ژانویه ۴۶‌درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح از اوت ۲۰۲۰ رسید. فاتح بیرول از آژانس بین‌المللی انرژی به رویترز گفت تخمین زده می‌شود درآمدهای نفتی روسیه به تنهایی ۳۰‌درصد – یا حدود ۸‌میلیارد دلار – در مقایسه با مدت مشابه سال‌قبل در ژانویه کاهش یابد و افزود: «سقف قیمتی هم در تامین بازار نفت روسیه و هم در تامین بازار موثر بوده‌است.» 

بیشتر بخوانید: افزایش صادرات نفت کوره روسیه به آسیا

منبع:دنیای اقتصاد